Obec Lipovec

Aktuálně se nacházíte zde

Obsah stránky

Turistika

Pro turistiku v okolí Lipovce je předurčena nejen jeho poloha na okraji Moravského krasu, ale i přechod mezi krasovým územím a drsnou Drahanskou vrchovinou, která má jedno z nejčistších ovzduší v České republice. Přímo v obci lze shlédnout pseudogotický kostel Narození Panny Marie, který byl dle projektu H. Kocha, a s pozdějšími úpravami L. Főrstera, vystavěn v letech 1828 - 1843. Chrám byl zbudován bez věže, což jej řadí mezi několik málo podobných staveb v České republice. Před kostelem se nachází socha sv. Jana Nepomuckého z 19. století. Na dolním konci obce je vytěžený lom s jezírkem, zvaný Černá skála, který je přírodní památkou. Nad vesnicí se kopci Kojál vypíná stejnojmenný stožár televizního a rozhlasového vysílání, vysoký 340 metrů.
     

V katastru obce leží bývalý  kamenolom s vápenkou Velká dohoda, který aspiruje na technickou památku. Poblíž se nachází Michalova jeskyně, nazvaná po loupežníku Michalovi Meluzínovi, který zde měl skutečně skrýš. Před 2. světovou válkou sloužila jako sklad bojových plynů čs. armády, v době okupace jako podzemní továrna na výrobu německých tajných zbraní. Dnes tu zraje plísňový sýr Niva, který je možno na místě zakoupit. V okolních lesích se též nacházejí méně známá krasová propadání  U Domínky, V jedlích a Plánivy, ale nejznámějším krasovým útvarem v této oblasti, který má možnost každý bez problémů shlédnout, je propadání potoka Bílá voda v Rasovně, kolem něhož vede silnice. V těsné blízkosti leží zřícenina hradu Holštejn s jeskyní Hladomornou. V sousední obci Ostrov u Macochy se nachází jeskyně Balcarka a větrný mlýn, v rybníku je možnost koupání. Rozepisovat se dále o Moravském krasu, o jeho jeskyních, propastech, závrtech, skalních útvarech apod. nemá cenu, slouží k tomu specializované servery. Pro neinformované návštěvníky této oblasti je nutno podotknout, že Moravský kras nejsou jen Punkevní jeskyně a propast Macocha, ale i mnoho dalších turistických zajímavostí v chráněné oblasti i okolí, takže kdo zde přijede na jedno- či dvoudenní výlet, shlédne jen nepatrný zlomek z toho, co tento kraj nabízí.
     

Jižně od Lipovce se nachází obec Senetářov s moderním kostelem z roku 1971 a s muzeem tradičního bydlení a perleťářství. Dále lze navštívit obec Ruprechtov s větrným mlýnem, v jehož blízkosti se nacházejí zříceniny hradů Kuchlov a Stagnov se zaniklým městečkem. Jsou zde též terénní pozůstatky zaniklé středověké obce Hamlíkov. Dle některých badatelů se jedná o tajemnou ves, ležící mezi Brnem a Olomoucí, kam světoznámý krysař z Hameln dovedl mladé lidi, kteří se tam roku 1284 usadili. V této oblasti se dále nacházejí železobetonové bunkry z 2. světové války, které jsou pozůstatkem tzv. Vyškovské střelnice. Atraktivní oblastí je i údolí a přilehlé okolí Rakovce, které se rozléhá mezi Jedovnicemi a Račicemi. Najdeme zde pozůstatky několika zaniklých středověkých obcí, keltského sídliště Černov a hlavně krásnou přírodu. 
     

Oblast kolem Lipovce je protkána dosti hustou sítí turistických stezek a cyklotras. Přes obec vede od roku 2002 zelená turistická stezka. Po ní je možno se vypravit buď do Senetářova a dále pokračovat směrem k Rakovci, či na druhou stranu kolem Černé skály, propadání v Plánivách, vápenky Velká dohoda a Michalovy jeskyně na červenou stezku, která spojuje Holštejn a Ostrov u Macochy. V Lipovci je též křižovatka cyklotras, odkud je možno se dostal v podstatě do všech okolních obcí. Větší část těchto komunikací vede po upravených lesních a polních cestách a je možno po nich navštívit velkou většinu turistických zajímavostí Drahanské vrchoviny a Moravského krasu.
     

Možnosti ubytování v obci jsou dosti omezené, avšak v okolí najdeme několik ubytovacích kapacit, ať už se jedná o kempy, hotely, nebo penziony ve Sloupě, v Baldovci, v Jedovnicích, na Macoše, či v Podomí. V Lipovci mohou turisté využít poměrně dobrou síť obchodů a hostinských zařízení. Jsou zde dvě restaurace s podáváním teplých jídel, jedno pohostinství, tři obchody se smíšeným zbožím, jeden s potravinami a jeden s průmyslovým a drogistickým zbožím. Další obchod se smíšeným zbožím je v osadě Marianín. 
     

Věřím, že se všem návštěvníkům naší obce a našeho kraje bude u nás líbit

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.05

1. Zveme občany na 14.zasedání Zastupitelstva obce Lipovec, které se koná v úterý 21.5.2024 od 18:00 hodin ve spolkové místnosti Domu služeb v Lipovci. Podrobný program jednání je zveřejněn na fyzi...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< květen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky