Obec Lipovec

Obsah stránky

Znovu obecní byty

Rada obce 24.7.2017 :

Obecní byty.

Starosta v krátkosti shrnul současný stav a dosavadní postup v problematice obecních bytů. Uvedl, že se všemi nájemníky obecních bytů byla pracovní schůzka, kde vysvětlil další postup….Faktem je, že tato „revize“ nájemních smluv a především upřesnění služeb a zavedení mimořádného nájemného bylo vyvoláno potřebou vyměnit větší počet zdrojů vytápění a přípravy TUV (plynových kotlů).


Ke každému bytu byl vypracován „výpočet nájemného“ – na tomto podkladu byly vypracovány tabulky, kde jsou podchyceny výměry jednotlivých místností (včetně balkonů, lodžií, sklepů, garáží…..) a porovnání s původními výměry prostor a  nájemným. Uvedl, že došlo u některých bytů k „podstatným“ změnám ve výměrách bytových prostor– „šikmé stropy“ (už se neodečítá 1/5 – šikmé plochy stropů, které neměly výšku 2,00m se dříve řešily odpočtem jedné pětiny podlahové plochy místnosti – od roku 2013 toto neplatí), společné prostory (především schodiště – i přes umístění botníků apod.) se nezapočítávají do nájmu, u některých bytů došlo ke změnám u nebytových prostor – sklepy, garáže atd.. Dále je v tabulce podchyceno „vybavení“ bytu s rokem pořízení, délkou „životnosti“ vybavení (odpisem), mimořádným nájemným. Došlo i k úpravám cen služeb. Po úpravách došlo ve většině případů k navýšení „nájemného“ – nejvyšší navýšení je o 550,- Kč/měsíc  a je to jednak dopad navýšení o 220,- Kč jako mimořádného nájemného (nájem za kotel – zdroj vytápění bytu) – a jednak přičtením dosud odečítaných podlahových ploch místností za „šikmé“ stropy. Na straně druhé po odečtu nájemného za společné prostory došlo k „ponížení“ nájemného u dvou nájemníků – a to max - 70,- Kč/měsíc.
Starosta konstatoval, že uvedenému problému věnoval velkou pozornost (a to i s ohledem na ukončení svého působení na radnici)  a myslí si, že rozměry místností, vybavení bytů apod. by mělo být zcela v pořádku. Samozřejmě se na podkladech podílely pracovnice obecního úřadu (Blažková, Kopřivová) a některé věci se konzultovali i s JUDr. Kolmačkou. Uvedl, že si původně myslel, že se najde „spravedlnost“ především v otázce společných prostor (někde nejsou žádné, někde jsou „luxusní“ ). Ovšem „oddělit“ to jde pouze různou výší nájemného dle jednotlivých objektů (dle jejich podmínek).

Dále se hovořilo o „inflační doložce“ – nájemné by automaticky upravovalo na základě inflace (inflace dle podkladů ČSÚ). Dále se hovořilo o vybavení bytů – s tím, že od 1.8.2017 se obec nebude finančně podílet na „novém či obnově“ vybavení bytů – kromě plynových kotlů.
V závěru starosta konstatoval, že přes všechny problémy a potíže je rád, že obec má 47 obecních bytů (což je cca 1.300.000,- Kč příjem obce za nájemné). Dále uvedl, že i přes „poslední úpravy“ je nájemné v těchto bytech na přijatelné výši – co se týká nájemníků, ale i obce. Z pohledu obce lze konstatovat, že při započítání pořizovacích investičních nákladů v plné výši (tj. včetně státní dotace) při odpisech lze obecní byty charakterizovat jako „pomoc či výhodnou službu“ nájemníkům. Pořizovací hodnota se prostě nevrátí (samozřejmě pokud by se rapidně neupravila výše nájemného – či kdyby se odpočítával finanční objem státních dotací, které jsme na výstavbu obecních bytů obdrželi). Ne vždy to tak „cítí“ nájemníci. Na straně druhé za každého občana přihlášeného k pobytu „pobíráme“ sdílené daně ze státního rozpočtu a navíc smysl dostaly některé budovy (byly poloprázdné či v „hrozném“ technickém stavu) – např.čp.95 (bývalá pošta, nevyužité podkroví, děravá střecha….) či nevyužité prostory (většinou půdní, bývalé ordinace) – např. M8 (hasička), L282 (zdravotní středisko), L200 (radnice) atd. Ale i „učitelské byty“, které přispěly ke stabilizaci učitelského sboru především v devadesátých letech minulého století.

Po krátké diskusi radní schválili následující usnesení:

311/55/RO
S platností od 1.8.2017 si vybavení bytu pořizuje každý nájemník za své finanční prostředky, je tedy jeho a při ukončení nájemní smlouvy si toto vybavení odstěhuje případně se dohodne s následujícím nájemníkem na podmínkách jeho dalšího užívání (kromě zdrojů vytápění a přípravy TUV).
H: 3-0-0

312/55/RO
Rada obce schválila „Výpočet nájemného“ pro jednotlivé obecní byty a jejich nájemníky dle předložených podkladů (bytová plocha, ostatní prostory, služby, mimořádné nájemné – vybavení bytu)
H: 3-0-0

313/55/RO
Rada obce schválila  dodatky k nájemním smlouvám k jednotlivým obecním bytům včetně nájemného -  platné od 1.8.2017.
H: 3-0-0

314/55/RO
Rada obce schválila inflační doložku k nájemním smlouvám k obecním obytům ( dle par.2248 Zák.č.89/2012 Sb. občanského zákoníku)
H: 3-0-0

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 5 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 31.07.2017 07:27
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 17.04

1. Tento týden v pátek 19.4.2024 od 15:00 do 19:00 hodin a v sobotu 20.4.2024 od 8:00 do 15:00 hodin bude v areálu pod obci (u obloukové haly) probíhat sběr velkoobjemového odpadu. Ukládat zde odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky