Obec Lipovec

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Náhodná fotka
Obec Lipovec a okolí

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Odkazy
Portál krizového řízení

Obsah stránky

Zamyšlení.

Zamyšlení

Pondělní ledovka nám připomněla naše „slabiny“. Já vím, je to kalamita…Při této příležitosti dostávám celou řadu připomínek k technice – že existují „multikáry“ s kartáčem, sypačem soli či písku a my chodíme za „ručním kartáčem“, za „ruční“ frézou anebo s kýblem soli a lopatkou či nakladačem s pískem či štěrkem a lopatami a tak…No a v létě tam dáte nádrž na vodu a zaléváte.

Něco podobného řeším v létě. V podstatě mí spoluobčané „si mě vycvičili“, že dbám na plevel v zámkové dlažbě, ať na parkovištích či chodnících. Já jsem k tomu přidal krajnice komunikací vedle silničních obrubníků ( včetně státních, i když nejsou „naše“) včetně kamenných rigolů (ale ani ty nejsou naše,) kolem státních silnic (ono to není málo – v podstatě od radnice až k dolnímu obchodu resp. až na konec Lipovce – myšleno pravá strana silnice směrem na Holštejn tj. více jako 1 km). A tak plevel ničíme – ale ničíme roundupem. Já vím, je jedovatý, ale je to údajně nejlepší herbicid a běžně se prodává v obchodní síti…. Byla tady už tato připomínka  - myslím tím k jeho jedovatosti a vlivu na zdraví. Tak jsem hledal náhradu – ihned jsem zavrhl „ruční“ čištění. Ono jsou to velké plochy a řekl bych pěkná „pakárna“ – i pro lidi z úřadu práce. A tak jsem hledal dál – samozřejmě je už technika na čištění a ošetření zámkové dlažby. A tak jsem probíral odstraňovač plevele LIMPAR, mechanismy a techniku s horkou parou, octem, ocelovými kartáči…

A závěr:

Samozřejmě, dnes existuje celá řada prostředků a mechanismů, koupíte všechno. Ale ceny jsou leckdy šílené - 3-4 mil. a tak. Tyto prostředky chtějí ale „dobrou“ obsluhu. A to je ten kámen úrazu – kolikrát za rok je využijete, co s obsluhou mimo tu dobu, kdo ji zaplatí a co bude dělat, či kam ho zařadíte, když nebude zrovna sníh, náledí, plevel? Co s drahými stroji a jejich údržbou, parkováním …na kolik pak nás to přijde  ( a to víte, že se najdou spoluobčané  s argumentem – a do hasičů to ,,vrazíte") ?? Samozřejmě, východiskem je, aby se spojilo několik obcí, aby se technika a chlap využili…..

A tak jsem zůstal při starém (noví zastupitelé si mohou samozřejmě zvolit svoji cestu – jenom doporučuji – počítejte). Máme travní sekačky, máme křovinořezy (máme v současné době šikovného chlapa, když je moc trávy, posílím sekání i dalšími dvěma ze STEMDu, když není tráva, Jura bez reptání jde do STEMDu...), máme VARI s kartáčem, radlicí (a dědinu projede za 2 až 3 hodiny podle sněhu). Máme sněhovou frézu (když je více sněhu). Máme traktor s radlicí. Máme hydrantové nástavce, hadice…máme tlakové postřikovače …Máme štěrk  4-8mm, máme posypovou sůl (já vím životní prostředí, ale běžně ji dostanete, včera dovezli 1 tunu – a co je to proti tunám na státních silnicích a my spotřebujeme ročně cca 800kg), máme roundup (chlap se tomu věnuje tři dny v roce, ale opět  životní prostředí či dokonce zdraví, ale běžně jej dostanete…a spotřebujeme cca 15 - 25l ročně, podle toho, jestli prší, či ne).

Věřte,to rozhodování není jednoduché.

A kdyby nebylo dotací na 8bj. (čp.388- senioři), tak jsme „moderní techniku“ za 4 mil. z dotací SFŽP  měli (ale de minimis). Možná to tak mělo být.

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 4 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 05.12.2018 08:53
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 05.12

1. Zahradnictví Kolmačka sděluje, že byl zahájen prodej vánočních stromků a svícnů. Dále prodává stáčená vína, nově v nabídce: Rulandské šedé, Tramín, Cabernet Sauvignon rose, Merlot. Otevírací do...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< prosinec 2022 >>
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky