Obec Lipovec

Obsah stránky

Začínáme....

 

Jaké jsou první zkušenosti  z týdne „ve správě“ ??

Nic moc. Je těžké zvyknout si, že v podstatě nerozhoduji o tom nejdůležitějším – a to o penězích. Ostatní problémy mně tak nebolí , i když….

Takže k věci:

Máme rozpracováno několik akcí :

Hasičská zbrojnice na par. č. 233/1

Místní komunikace 2018

Rekonstrukce veřejného osvětlení III. etapa

Oplocení školní zahrady

Inženýrské sítě „kříž- moštárna“

Oplocení švestkového sadu

Byl jsem zvyklý peníze resp. výdaje sice hezky do podrobna počítat (a porovnávat s příjmy) , ale během vývoje finanční situace ( a potřeb či připomínek občanů)  také ledacos změnit či udělat navíc (třeba opravu pískoviště na víceúčelovém hřišti a ono je to 55 tis., či chodník kolem místní komunikace pod domem seniorů – ono je to 130 tis., děláte místní komunikace – no nespravte překopy či díry ke kostelu či k „Červené“  a ono je to téměř 200 tis. Kč, děláte veřejné osvětlení – akce vychází, no tak jsme udělali navíc veřejné osvětlení k RD 228 či v uličce pod farou, apod.). To je to, co pořád vysvětluji – lidé-občané chtějí to a to, ale já mám pouze peníze, které máme na účtě  (samozřejmě mluvím o „obecních penězích ), a které schválilo zastupitelstvo obce – tedy minimálně osm zastupitelů – nic víc,nic míň. Měl jsem i obrovskou výhodu, pokud jsem to vysvětlil či zdůvodnil, tak zastupitelstvo (pokud na to bylo – a to byl můj úkol) provedené práce odsouhlasilo. No, tuto středu půjdu za správcem s fakturou – necelé tři miliony korun (to pohne se stavem účtů !!!) – včera jsem přebíral za STEMD „asfalty“...tak uvidíme….

No a občané ??

Úřední hodiny využili dva – stavebník (resp. „stavebnice“ – tedy nic hanlivého, prostě byla to žena), z lokality kříž – moštárna a argumentovala kanalizací. Vysvětlovat celou anabázi je asi zbytečné. Ono nejde vysvětlit – za jakých podmínek ona pozemky kupovala, na co má a je stavební povolení, co je a není zkolaudováno…osobně si myslím, že dotyčná plakala na „cizím hrobě“ a snad ještě připomenu „za dobrotu na žebrotu“, ale takový je už život….

No a ten druhý chtěl mermomocí obecní byt ( s tím, že ho z „hotelu“ k 31.10. vystěhují – a obec se musí přeci o své občany postarat – pravdou je, že je „pár let“ trvale přihlášen v Lipovci – a to na „hotelu“). Že máme nějaký pořadník a nějaká pravidla – to……Máme 47 obecních bytů, po letech, kdy jsme měli téměř stotisícové pohledávky za nájmy a služby z obecních bytů (vše jsme „vymohli“) , jsme cca tři roky bez jakýchkoliv pohledávek – jsem za to hrozně rád a jenom tak -  zkuste vymáhat po „ženské s dvěma či třema děckama“ desetitisíce – zkuste je vystěhovat ( a bylo to téměř tak – jenom na doplnění – nic jsme nikomu neodpustili – tedy co se týká financí kolem obecních bytů) – na to musí být povaha a „žaludek“…A tak nevím – že by „cizí hrob“??

Za ty roky , co jsem na radnici byl, vím, že osmdesátiletá babička přijde zaplatit popel, hřbitov a nevím co ještě 2.ledna a máme opakovaně případy  „mladých“ lidí po kterých pravidelně poplatky vymáháme exekucí…a že máme „staré“ lokality, kde není cesta, kanalizace, veřejné osvětlení od nepaměti a přitom investujeme miliony do pozemků, které si majitelé koupili aniž se informovali na sítě a tak….já vím jsme v jednadvacátém století, já vím, že mám  (resp. měl jsem)  velkou radost z každé mladé rodiny, která se do Lipovce nastěhuje. Několikrát jsem napsal, že jsem rád, že se najdou mladí lidé, kteří chtějí svůj osud spojit s Lipovcem – a tak ….

Tak to jsou mé dva postřehy z prvního pracovního týdne. Pevně věřím, že nedojde na slova z mé rodiny, když jsem se i přes nesouhlas rozhodl „zachraňovat“ Lipovec (berte to s rezervou) – v podstatě ty samé starosti, ale akorát bez pravomocí.

Od jednoho spoluobčana jsem slyšel, že jsem jako manželka, která chce koupit domů výhodně toaletní papír, ale musí se zeptat manžela jestli jí na to dá…

A na úplný závěr – toto všechno jsme si způsobili sami, mi, občané Lipovce (já vím, ono to moc nikoho nebolí….já mám pořád v hlavě svého tátu - když končila Contília - otec celý svůj život spojil se zemědělstvím, družstvo budoval, nepořídil si ani vilu, ani chatu ani mercedes - a to byl ekonom -  nakonec ho dva roky před důchodem v podstatě odstranili  - vím, jak to těžce a dlouho  nesl  - musím doplnit "krach" společného zemědělství - ne degradace.  Mám strach......).

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 6 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 12.10.2018 12:36
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.04

1. Sokol Lipovec seznamuje své příznivce s programem svých družstev, který je tentokrát rozprostřen na celý týden. Ze začátku bude mít napilno sdružené družstvo mladších žáků Lipovec/Ostrov, jež ab...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky