Obec Lipovec

Obsah stránky

Z jednání ZO 27.9.2018

 

Vážení občané, dámy a pánové, členové a členky zastupitelstva obce

Smyslem této zprávy je podívat se, co se nám podařilo či nepodařilo a zhodnotit celé volební období 2014 – 2018 v naší obci, porovnat co jsme slibovali v  „Programovém prohlášení“ , které jsme si odsouhlasili na ZO 15.12.2014 , porovnat je se skutečností a popřípadě zdůvodnit to, co se nám nepodařilo. Všichni členové zastupitelstva obce obdrželi zápis z jednání kontrolního výboru, který se touto problematikou podrobně zabýval a striktně hodnotil jednotlivé body a oblasti. Samozřejmě jsem z této zprávy vycházel, ale dovolil jsem si jednotlivé body rozvést či podrobněji popsat a především jsem všechno vázal na finanční prostředky.

Nejvíce finančních prostředků a myslím si také nejviditelnější jsou práce, které jsme provedli v oblasti DOPRAVA

Do komunikací, zpevněných ploch, parkovišť a chodníků  jsme investovali za tyto čtyři roky téměř 17 mil. Kč. Necelých 6 mil. Kč jsme investovali na Marianíně a to za terénní úpravy, chodníky, komunikaci v osadě a příjezdnou komunikaci – myslím si, že to je zdařilá akce, která proběhla bez projektů, během výstavby se řešila spousta připomínek a dokonce petice. Pravdou je, že jsem na akci strávil rok svého života a musím pochválit i Aleše Petrželu, který to se mnou tvořil, navíc on to i fyzicky prováděl.

Bylo položeno přes 1500m2 zámkové dlažby, položeno  téměř 4000 m2 balené atd. Samozřejmě akce obsahuje celou škálu doprovodných prací – silniční a zhradní obrubníky, kanalizační šachty, poklopy, odvodnění komunikace , ale i veřejné osvětlení apod. Teď, když projíždím Marianínem mám radost z toho, že auta parkují, tam kde jsme chtěli, že sklon vozovky nebrání užívání místní komunikace, že tam nejsou žádné 20 cm schodky či rigoly a že doplněním terénních úprav a novým ledkovým veřejným osvětlením má osada solidní vzhled.

Další „velkou“ investicí byly dílčí místní komunikace v Lipovci – jednak akce „Údolíčko“, která se prováděla loni a přišla nás téměř na 3,5 mil. Kč. Podobně jako o akci komunikace  Marianín si myslím, že je to povedená akce, včetně odstavných parkovišť a terénních úprav.  Letošní akce se dotkla místních komunikací v lokalitách „Revoluční čtvrt“, „Pazderna“, parkoviště u hřbitova či kostela a lokalita kopec – akce ještě není finančně uzavřená, ale její hodnota je resp. bude či měla by být cca 4,2 mil. Kč. O všech akcích jsem podrobně psal ve zpravodajích, na webových stránkách obce (tam navíc s fotodokumentací). Každá akce má své problémy a je tam spousty mravenčí práce, často glosované spoluobčany – ne vždy  „dle protokolu“.No a po ukončení akcí nastávají nové problémy. Mohl bych hovořit o strachu se zimní údržby rep. posypu (hladký chodník, hladký asfalt a kopečky), o parkování, o nedodržení zákazu vjezdu apod.,  ale to je každodenní život, člověk to tak musí brát a člověk se musí rozhodnout.

Čas neuvěřitelně letí – na začátku tohoto volebního období  jsme ještě dokončovali chodníky kolem státních silnic II/378 a III/3783 o výměře cca 1700m2. Jenom na doplnění – celkem jsme provedli 5780m2 chodníků ze zámkové dlažby. A opět chválím Aleše Petrželu. Jak ten čas letí – dnes už bereme jako kdyby tam ten chodník byl odjakživa.  Tyto dokončující práce na chodnících nás přišli na víc jak 1 mil. Kč. Ono bylo spousta doprovodných vyvolaných prací – kanalizační šachty, věnec na opěrné zdi rybníka atd. Několikrát jsem říkal a psal, že chodníky u nás vlastně do roku 2013  neexistovali ani v majetku obce jako stavba a většinou ani ne jako pozemky. A tak jsme postupně vykoupili všechny pozemky pod nimi,  sami vypracovali dokumentaci skutečného stavu ( a ušetřili 173 tis. Kč nabídka za 173 tis. Kč),sami vypracovali dokumentaci pro povolení oprav  ( a nejmenší nabídka byla 370 tis. Kč a ještě k tomu výdaje na výškopis a polohopis) a vybudované chodníky vložili do katastru nemovitostí a do majetku obce. To jenom na připomenutí. A že nové – snad rovné- chodníky se v zimě daleko snadněji udržují - to je přeci jasné. Je zvláštní, že se mezi námi najdou lidé, kteří bez povolení část nového chodníku rozeberou a navíc ani pořádně nevrátí. Proboha proč??

Téměř 1,1 mil. Kč nás stálo parkoviště u sokolovny – dlouho diskutované, dlouho připravované – problémy s vydáním stavebního povolení, vytyčení hranic apod. Navíc i připomínky typu v polích, k čemu to bude, proč v chodníku sloupy VO  a tak. Při větších akcích se průběžně ubezpečuji, že toto parkoviště má své opodstatnění, jen je potřeba dotáhnout vodorovné značení parkovacích míst…protože někteří řidiči snad nejsou ani řidiči. A že zámková dlažba není chodník, ale řešení vyspádování dešťových vod od hřiště snad to už ví každý.

Myslím si, že i „dřevěná čekárna“ u Plaváčka  je dobré dílo. Zásluhu na tom mají především mladí zastupitelé.

Samostatnou kapitolou je komunikace a parkoviště v ulici pod  (před) „domem seniorů“. Jsem rád, že se nám tuto komunikaci včetně odstavného parkoviště (bohužel v současné době většinou používaná jako skladiště) ale i parkoviště u sokolovny a komunikace na Marianíně podařilo zkolaudovat . Ono to zní tak samozřejmě, ale ono jenom vypořádat pozemky pod příjezdnou komunikací k osadě nemělo daleko k sysifofské práci. Ale podařilo se.

Jenom na doplnění – v této oblasti se nám nepodařilo dořešit pozemky pod místní komunikaci k moštárně a palírně navazující na státní silnici II/378 a její opravu. Je to dlouhodobá záležitost, která ztroskotala na komunikaci mé osoby s majitelem pozemku. Jednu dobu dokonce hrozilo uzavření této cesty – podotýkám ze strany majitele pozemků. I toto přispělo k tomu, že jsem se daleko lehčeji smířil s komunikací kříž- moštárna resp. s jejím financováním a jsem rád, že se nám podařilo vykoupit potřebné pozemky…

Něco podobného je i u dalšího nesplněného slibu a to jsou opět pozemky pod účelovou komunikací v lokalitě za zdravotním střediskem. Opět to jsou velice problematické vztahy mé osoby s vlastníkem poslední části pozemku pod uvažovanou účelovou komunikací.

Předpokládám, že mým odchodem se tyto kauzy dořeší – i když …

V programovém prohlášení jsme měli – a neprovedli – zpevněnou komunikaci  Plaváček – čp.98 a to v návaznosti na vodovodní řád, který jsme předpokládali, že tudy povede. Vodovodní řád tam nakonec nebude, letos jsme v této lokalitě – a navíc až k topolům provedli veřejné osvětlení a tak příští rok …nevím jaké stanovisko a jaké plány bude mít nové zastupitelstvo.  Ovšem nezůstali jsme ve zpevňování místních komunikací stát – navíc vůči programovému prohlášení – jsme provedli úpravy místních komunikací v lokalitách „Pazderna“ (tuto složitou lokalitu jsme provedli ze zámkové dlažby), kopec, „Revoluční čtvrť“ a parkoviště u hřbitova.

Takže si nemyslím, že se nemáme  jako zastupitelstvo v této oblasti za co stydět.

V oblasti dopravy bych viděl do budoucna ….

  1. Určitě lokalita zastávka – sokolovna – komunikace, chodník
  2. Komunikace kříž – moštárna (i s ohledem na novostavby …)
  3. Další pokračování  ve  zpevňování místních komunikací  (135-90, Plaváček-topoly atd.)

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 5 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 30.09.2018 10:55
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 17.04

1. Tento týden v pátek 19.4.2024 od 15:00 do 19:00 hodin a v sobotu 20.4.2024 od 8:00 do 15:00 hodin bude v areálu pod obci (u obloukové haly) probíhat sběr velkoobjemového odpadu. Ukládat zde odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky