Obec Lipovec

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Náhodná fotka
Obec Lipovec a okolí

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Odkazy
Portál krizového řízení

Oddíl postranní lišty

Translate / přeložit

Obsah stránky

Z jednání ZO 27.9.2018

 

Vážení občané, dámy a pánové, členové a členky zastupitelstva obce

Smyslem této zprávy je podívat se, co se nám podařilo či nepodařilo a zhodnotit celé volební období 2014 – 2018 v naší obci, porovnat co jsme slibovali v  „Programovém prohlášení“ , které jsme si odsouhlasili na ZO 15.12.2014 , porovnat je se skutečností a popřípadě zdůvodnit to, co se nám nepodařilo. Všichni členové zastupitelstva obce obdrželi zápis z jednání kontrolního výboru, který se touto problematikou podrobně zabýval a striktně hodnotil jednotlivé body a oblasti. Samozřejmě jsem z této zprávy vycházel, ale dovolil jsem si jednotlivé body rozvést či podrobněji popsat a především jsem všechno vázal na finanční prostředky.

Nejvíce finančních prostředků a myslím si také nejviditelnější jsou práce, které jsme provedli v oblasti DOPRAVA

Do komunikací, zpevněných ploch, parkovišť a chodníků  jsme investovali za tyto čtyři roky téměř 17 mil. Kč. Necelých 6 mil. Kč jsme investovali na Marianíně a to za terénní úpravy, chodníky, komunikaci v osadě a příjezdnou komunikaci – myslím si, že to je zdařilá akce, která proběhla bez projektů, během výstavby se řešila spousta připomínek a dokonce petice. Pravdou je, že jsem na akci strávil rok svého života a musím pochválit i Aleše Petrželu, který to se mnou tvořil, navíc on to i fyzicky prováděl.

Bylo položeno přes 1500m2 zámkové dlažby, položeno  téměř 4000 m2 balené atd. Samozřejmě akce obsahuje celou škálu doprovodných prací – silniční a zhradní obrubníky, kanalizační šachty, poklopy, odvodnění komunikace , ale i veřejné osvětlení apod. Teď, když projíždím Marianínem mám radost z toho, že auta parkují, tam kde jsme chtěli, že sklon vozovky nebrání užívání místní komunikace, že tam nejsou žádné 20 cm schodky či rigoly a že doplněním terénních úprav a novým ledkovým veřejným osvětlením má osada solidní vzhled.

Další „velkou“ investicí byly dílčí místní komunikace v Lipovci – jednak akce „Údolíčko“, která se prováděla loni a přišla nás téměř na 3,5 mil. Kč. Podobně jako o akci komunikace  Marianín si myslím, že je to povedená akce, včetně odstavných parkovišť a terénních úprav.  Letošní akce se dotkla místních komunikací v lokalitách „Revoluční čtvrt“, „Pazderna“, parkoviště u hřbitova či kostela a lokalita kopec – akce ještě není finančně uzavřená, ale její hodnota je resp. bude či měla by být cca 4,2 mil. Kč. O všech akcích jsem podrobně psal ve zpravodajích, na webových stránkách obce (tam navíc s fotodokumentací). Každá akce má své problémy a je tam spousty mravenčí práce, často glosované spoluobčany – ne vždy  „dle protokolu“.No a po ukončení akcí nastávají nové problémy. Mohl bych hovořit o strachu se zimní údržby rep. posypu (hladký chodník, hladký asfalt a kopečky), o parkování, o nedodržení zákazu vjezdu apod.,  ale to je každodenní život, člověk to tak musí brát a člověk se musí rozhodnout.

Čas neuvěřitelně letí – na začátku tohoto volebního období  jsme ještě dokončovali chodníky kolem státních silnic II/378 a III/3783 o výměře cca 1700m2. Jenom na doplnění – celkem jsme provedli 5780m2 chodníků ze zámkové dlažby. A opět chválím Aleše Petrželu. Jak ten čas letí – dnes už bereme jako kdyby tam ten chodník byl odjakživa.  Tyto dokončující práce na chodnících nás přišli na víc jak 1 mil. Kč. Ono bylo spousta doprovodných vyvolaných prací – kanalizační šachty, věnec na opěrné zdi rybníka atd. Několikrát jsem říkal a psal, že chodníky u nás vlastně do roku 2013  neexistovali ani v majetku obce jako stavba a většinou ani ne jako pozemky. A tak jsme postupně vykoupili všechny pozemky pod nimi,  sami vypracovali dokumentaci skutečného stavu ( a ušetřili 173 tis. Kč nabídka za 173 tis. Kč),sami vypracovali dokumentaci pro povolení oprav  ( a nejmenší nabídka byla 370 tis. Kč a ještě k tomu výdaje na výškopis a polohopis) a vybudované chodníky vložili do katastru nemovitostí a do majetku obce. To jenom na připomenutí. A že nové – snad rovné- chodníky se v zimě daleko snadněji udržují - to je přeci jasné. Je zvláštní, že se mezi námi najdou lidé, kteří bez povolení část nového chodníku rozeberou a navíc ani pořádně nevrátí. Proboha proč??

Téměř 1,1 mil. Kč nás stálo parkoviště u sokolovny – dlouho diskutované, dlouho připravované – problémy s vydáním stavebního povolení, vytyčení hranic apod. Navíc i připomínky typu v polích, k čemu to bude, proč v chodníku sloupy VO  a tak. Při větších akcích se průběžně ubezpečuji, že toto parkoviště má své opodstatnění, jen je potřeba dotáhnout vodorovné značení parkovacích míst…protože někteří řidiči snad nejsou ani řidiči. A že zámková dlažba není chodník, ale řešení vyspádování dešťových vod od hřiště snad to už ví každý.

Myslím si, že i „dřevěná čekárna“ u Plaváčka  je dobré dílo. Zásluhu na tom mají především mladí zastupitelé.

Samostatnou kapitolou je komunikace a parkoviště v ulici pod  (před) „domem seniorů“. Jsem rád, že se nám tuto komunikaci včetně odstavného parkoviště (bohužel v současné době většinou používaná jako skladiště) ale i parkoviště u sokolovny a komunikace na Marianíně podařilo zkolaudovat . Ono to zní tak samozřejmě, ale ono jenom vypořádat pozemky pod příjezdnou komunikací k osadě nemělo daleko k sysifofské práci. Ale podařilo se.

Jenom na doplnění – v této oblasti se nám nepodařilo dořešit pozemky pod místní komunikaci k moštárně a palírně navazující na státní silnici II/378 a její opravu. Je to dlouhodobá záležitost, která ztroskotala na komunikaci mé osoby s majitelem pozemku. Jednu dobu dokonce hrozilo uzavření této cesty – podotýkám ze strany majitele pozemků. I toto přispělo k tomu, že jsem se daleko lehčeji smířil s komunikací kříž- moštárna resp. s jejím financováním a jsem rád, že se nám podařilo vykoupit potřebné pozemky…

Něco podobného je i u dalšího nesplněného slibu a to jsou opět pozemky pod účelovou komunikací v lokalitě za zdravotním střediskem. Opět to jsou velice problematické vztahy mé osoby s vlastníkem poslední části pozemku pod uvažovanou účelovou komunikací.

Předpokládám, že mým odchodem se tyto kauzy dořeší – i když …

V programovém prohlášení jsme měli – a neprovedli – zpevněnou komunikaci  Plaváček – čp.98 a to v návaznosti na vodovodní řád, který jsme předpokládali, že tudy povede. Vodovodní řád tam nakonec nebude, letos jsme v této lokalitě – a navíc až k topolům provedli veřejné osvětlení a tak příští rok …nevím jaké stanovisko a jaké plány bude mít nové zastupitelstvo.  Ovšem nezůstali jsme ve zpevňování místních komunikací stát – navíc vůči programovému prohlášení – jsme provedli úpravy místních komunikací v lokalitách „Pazderna“ (tuto složitou lokalitu jsme provedli ze zámkové dlažby), kopec, „Revoluční čtvrť“ a parkoviště u hřbitova.

Takže si nemyslím, že se nemáme  jako zastupitelstvo v této oblasti za co stydět.

V oblasti dopravy bych viděl do budoucna ….

  1. Určitě lokalita zastávka – sokolovna – komunikace, chodník
  2. Komunikace kříž – moštárna (i s ohledem na novostavby …)
  3. Další pokračování  ve  zpevňování místních komunikací  (135-90, Plaváček-topoly atd.)

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 6 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 30.09.2018 10:55
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 21.08

1. MUDr. Hájková sděluje, že příští týden má dovolenou. Zastupovat bude MUDr. Pořízková ve Sloupě. 2. Sokol Lipovec zve všechny příznivce na další mistrovská utkání. V sobotu 24. srpna začínají...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< srpen 2019 >>
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Pro slabozraké

Patička stránky