Obec Lipovec

Obsah stránky

Vyhodnocení akce 'MK2018'

MK 2018.

V předcházejícím článku jsem psal o akci „Rekonstrukce veřejného osvětlení III. etapa“. V tomto článku bych se zabýval akcí „Místní komunikace 2018“. Na začátku roku byly vybrány čtyři úseky – parkoviště u hřbitova (po dokončení nové regulační stanice plynu), úseky  „Pazderna“ a „Kopec“ – kde se loni dělalo veřejné osvětlení a část kanalizací a konečně poměrně rozsáhlá část skleníky – drůbežárna (samozřejmě původní drůbežárna, tato komunikace byla v minulosti již dvakrát asfaltována, ale její technický stav nebyl dobrý) s odbočkami k RD 32, k dolnímu obchodu Jednoty a ke garáži pana profesora. Ono na začátku roku se lokality změří v mapách, vypočtou se čtvereční metry, stanoví se cena, smlouva, uvolní se resp. odsouhlasí se finance…no a pak je realizace.

Takže po různých rozpočtových úpravách jsme nakonec odsouhlasili na akci „MK 2018“ 4.572.600,- Kč. K dnešnímu dni  je vyfakturováno 4.570.208,00 Kč.  Ale na stole mám ještě faktury PEDOPu s.r.o. za téměř 300.000,- Kč (mimo jiné třeba i za srpnové práce či odebraný materiál) – faktury většinou vystaveny 15.10. 2018  apod. Všem jsem připomínal, že já přestávám o penězích rozhodovat 5.10.2018!! co teď s tím??  Z čeho je zaplatím nevím. Tento stav mě nervuje – peníze obec by měla mít (je to ve schváleném rozpočtu), práce jsou provedeny, ale uhradit nejdou !!

Vzhledem k tomu, že není projekt je provedení  trochu jiné než si člověk původně představoval . Ale mně je líto vyhazovat  statisíce za projekt, když navíc on ten projektant v těch uličkách nevymyslí nic jiného a nad normami se musí přimhouřit oko – třeba co se týká  šířky a spádu komunikací. Navíc řadu přípravných prací provádíme sami resp. STEMD s.r.o. . Samozřejmě, když není projekt tedy není žádný „hydrogeologický průzkum“ ,  leckde je chaos ve vlastnictví pozemků ( např. celá ulička RD37-RD32 – kde dokonce část staveb stojí na obecních pozemcích, ale i lokalita RD 50 – RD 46  ), navíc situaci komplikují různé „domácí“ přípojky v podstatě čehokoli – navíc v hloubkách 20 – 30 cm  (samozřejmě bez nějakého povolení, ohlášení  - člověk je navíc  překvapen, že i vodovodní přípojka z hlavního řádu může být v hloubce 55 cm). Obrovský problém jsou kopce – a řešení srážkových vod – mockrát jsem uváděl, že pokud jsou komunikace „poloasfaltové“  či dokonce „kamenitohlinité“  voda se více vsakuje či si najde různé cestičky  – po vyasfaltování komunikací  je srážkové vody najednou daleko více a nastává problém co s ní. O vyústění dešťových vod  z domovních svodů na tyto cesty – o tom jsem psal, vykládal, fotil, zveřejňoval,  přesvědčoval tolikrát,že…. (že by zde platilo něco o hrachu…… ), jenom snad za zopakování stojí - těm na kopci,  těm je hej, ale vůči níže položeným to je bezohlednost – a viníkem je pro většinu obec. Já vím, existují „hydrovýpočty“ pro průměry kanalizace , jsou normy - cca 400m2/jedna kanalizační vpusť  apod. Mně se osvědčily ocelové rošty a to přes celou šířku místních komunikací – je to moje zkušenost a tak ji všude prosazuji  - když napíšu, že je (ty rošty)  dělám  „citem“, tak celá řada spoluobčanů si bude myslet , co to mají (resp. měli) za „v…“  na radnici (navíc i takhle jsem byl několikrát titulován svými spoluobčany). To je to, co si řadu lidí vůbec neuvědomí – komunikace stojí miliony a vy se musíte rozhodnout -  a přeci chcete, aby to bylo dobré, aby voda tekla do kanálů, aby jste nikomu nezpůsobili  škodu - jenom si to zkuste představit… a bude zima – kopec+hladký povrch!!

A taky jsme dělali drenáže (ono když je sucho a dlouho neprší a  při přípravě  podloží po odbagrování cca 35 cm původního terénu  je vlhko či  voda – tak to mě straší) a to v lokalitě RD 37-RD32. Tam dokonce po první vrstvě balené se musela část znovu rozkopat, vyztužit kamenivem 0-63 a znovu položit. Jinde je zase komunikace pod „obrovským a dlouhým kopcem“  a především jaro resp. tání sněhu z těchto poměrně rozsáhlých strání  či dlouhodobé srážky způsobuje vyvěrání vody na cestě. O krkolomných spádových poměrech v „Pazderně“ jsem již několikrát psal.

Že u zahradnictví se cesta resp. podloží propadalo či klesalo pod starým asfaltovým povrchem  této komunikace – to ví všichni uživatelé této komunikace – a tak opěrná zeď. Jsem rád, že mám tuto za sebou a snad to bude dobré – čekám na déšť.

A to všechno stojí peníze. Jsem rád, že se vždy našla cesta a zastupitelstvo „dodatky“ schválilo. Komplikace vidím ve vícepracích – peníze na účtu jsou, ale pro nás jsou nedostupné

No a trochu kritiky a pohled do budoucnosti. Na letos prováděných komunikacích chce dokončit krajnice – odval a zhutnit, je třeba uklidit všechen zbylý materiál – včetně již zmiňovaného pořádku za hotelem …Několikrát jsem byl dotazován, kdy se provede závěrečná vrstva „balené“ v lokalitě  RD 346 až RD 354. Tady jsou různé komplikace – jsou zde ještě dvě stavební místa (na kterých se vůbec nestaví - v čem je problém ??), no a v roce 2011 se udělali, neudělali různé přípojky (já u toho nebyl a z nikoho nelze nic „vypáčit“ – navíc u provedených přípojek v roce 2011 jsou stotisícové dluhy). Udělat hotový povrch a pak jej „rozbagrovat“  – nevidím to jako šťastné řešení (možná i tento stav by mohl být takovým mementem pro budoucí zastupitele).  Bylo by dobré pokračovat v zavedeném postupu  a uvažovat s další úpravou komunikací-  třeba i tam kde se letos dělalo veřejné osvětlení , tedy RD 135- RD 90, zastávka ČAD – sokolovna (tuto lokalitu chce upřednostnit), Plaváček – topoly – ale také příjezdnou cestu k mateřské školce. Třeba po provedení nového veřejného osvětlení pokračovat na  cestě pod školu (zde jsou majetkové problémy), za zdravotním střediskem (i zde jsou problémy majetkového charakteru). Určitě si zaslouží pozornost nová komunikace – kříž-moštárna (myslím si, že stavebníci v této lokalitě si již užili své – i tyto by mělo být jakési varování při dalším prodeji soukromých pozemků pro stavby RD), již zmiňovaná pěší zóna….

Začínám litovat, že jsem se dal na „záchranu obce či STEMDu s.r.o.“  –  jsem v obrovském presu, situaci nikdo nepochopí a ani nechápe, není s kým problematiku projednat (není starosta, místostarosta, není rada obce, není zastupitelstvo obce a minimálně další 3-4 měsíce nebude) a já v podstatě už s tím nemusím mít nic společného.  Že bych to vyřešil jak KDU-ČSL  a šel třeba k lékaři!

Tož tak.

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 4 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 22.10.2018 09:14
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.04

1. Sokol Lipovec seznamuje své příznivce s programem svých družstev, který je tentokrát rozprostřen na celý týden. Ze začátku bude mít napilno sdružené družstvo mladších žáků Lipovec/Ostrov, jež ab...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky