Obec Lipovec

Obsah stránky

Všechno víme...

 

Včera jsem se vrátil domů  kolem 21.30 (od rána od 6.00 - měl jsem toho plný zuby). Pustil jsem si televizi a „jako vždy se divím“ – kolegové starostové si stěžují – nejsou pediatři ( o tom něco vím), nejsou zubaři, obcím vracejí do správy silnice III. tříd, kraj či stát na ně nemá peníze (o tom také…), nejsou řemeslníci (dobří řemeslníci skutečně vymírají – anebo je to jen názor „dědka“ ?), venkov se vylidňuje – mládež utíká do měst, nejsou lidé…. Šel jsem spát.


Ráno mně to nedalo – vzpomněl jsem si, že jsem něco četl, čím se tato situace dá „vysvětlit“. Hledal jsem. No a našel jsem – můj oblíbenec V.Klaus ml.:


V. Klaus ml. 24.října 2016 Novinky - Komentáře 


No a dneska (je říjen) si představme nějakého podprůměrného deváťáka. Z čeho má obavy? Proč by se měl nějak strašně učit? Vždyť on dobře ví, že (na 99 %) půjde na střední školu s maturitou a s vysokou pravděpodobností pak ještě na nějakou vysokou. Kde mají jeho učitelé a rodiče vyhrabat skutečnou motivaci?
Jo když se bude flákat, nebude nic umět, bude muset jít na vysokou nějakou „lehkou“. Přeloženo do češtiny – na něco, co nemá jakýkoli vědní obsah.
Ale Česká republika je bohatá země, rodiče už netlačí na děti, aby šly vydělávat. Když vaše dítě nic neumí a jde studovat na VŠ rekreologii („věda“ o tom, že v létě, když je hic, je dobrý bejt u moře nebo aspoň u rybníka, kdežto když sněží, pořádná lyžba na horách je cool), nebo „státní správu“ („věda“ o tom, že se razítkuje zleva doprava, úředník má bejt poctivej a ve státě, milí studenti, platí zákony). No tak se tím jako moc nechlubíte kamarádům, trošku vás to štve – ale dítě na těchto „studiích“ podporujete. Vidíte, že stát vyžaduje na vše možné formální vysokoškolský titul. Chováte se racionálně. „Hlavně to dostuduj, Bohoušku.“
Ale ta motivace tam moc není.
A ztráta konkurence – že totiž ti nejlepší mají samé jedničky a jdou na študia, kdežto ti trojkaři holt nejsou daňovými poplatníky drženi ve školství desítky let. Tak tahle ztráta konkurence, respektive normálního přirozeného řádu, nám přináší chudobu. Řada mimoevropských zemí už dosahuje v matice a přírodních vědách u 15letých dětí výrazně lepších výsledků. Už deset let. Ekonomická síla přichází vzápětí. Dnes už se některým Asiatům nesmějeme jako před 25 lety, že mají stejnokroj a misku rýže na den.


Tož tak….( a se vším souhlasím a text jsem zvýraznil já).

V podstatě všechno víme, všechno zdůvodníme, najdeme příčinu – nějak mi chybí ale náprava vzniklého stavu. Myslím si, že Václav Klaus ml. by byl dobrý ministr školství….

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 1 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 14.11.2017 09:41
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 17.04

1. Tento týden v pátek 19.4.2024 od 15:00 do 19:00 hodin a v sobotu 20.4.2024 od 8:00 do 15:00 hodin bude v areálu pod obci (u obloukové haly) probíhat sběr velkoobjemového odpadu. Ukládat zde odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky