Obec Lipovec

Obsah stránky

Vánoční strom.

Vánoční strom a Řím.

Život je složitý a občas se něco nepovede. Reaguji na včerejší poznámku  (jednoho známého)  na náš vánoční strom.  Údajně jsme jako v Římě….

V podstatě jsem nevěděl, která „bije“. Po dnešní „návštěvě“  radnice jsem si na internetu ten Řím našel :

Novinky 4.12.2018

Vánoční stromek na Benátském náměstí v italském Římě ani letos neušel žertům na sociálních sítích. Zatímco loni překřtili Římané vánoční stromek na „opelichance”, letos mají „polámance”. Loni stejně jako letos se stal stromek vděčným důvodem ke kritice neschopnosti radnice, v jejímž čele stojí Virginia Raggiová z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). Dodavatel Římany uklidňuje, že větve budou uchyceny na původní místa.

Tolik internet.

K tomu:

Lipovec nemá „střed obce“ , nemá nějaké náměstí…a tak. Po dokončení domu služeb a okolních terénních úprav  (někdy kolem roku 1998)  jsme na parkovišti před domem služeb „zakopali“ ocelovou rouru na vánoční strom – chtěl jsem, aby rozsvícený vánoční strom byl co nejblíže radnici (myslím si, že poprvé zde byl rozsvícen v roce 1998 – ale nevím to přesně, léta běží…). Pro pamětníky – předtím vánoční strom svítil u „staré pošty“ čp. 95. Ten „uschnul“.  A ještě dříve byl vánoční strom na hranici samoobsluhy a pohostinství (myslím, že tam jsou dodnes na stromě „dráty“ a možná i žárovky). Faktem je, že jsme dříve vánoční strom rozsvěcovali  bez  „nějakého proslovu, programu, pohoštění…“. Později , myslím si někdy kolem roku 2005-2006,  jsme na základě iniciativy především  Mgr. Jaroslavy Školařové  obecní vánoční strom rozsvěcovali  „slavnostněji“ . Faktem je, že akce se zúčastňuje  poměrně hodně spoluobčanů. Faktem je, že většinou stojí na chodníku před státní silnicí III.třídy – tedy nic moc (i po stránce bezpečnosti)….

A s čím jsem bojoval já (tedy co se týká vánočního stromu…) :

Chtěl jsem vánoční strom co nejblíže radnici.

Po zkušenostech se stavěním -  sehnat strom, dovézt ho, postavit, nazdobit  (ono to něco stojí  - cca 15.000,- Kč)  -  jsem hledal možnost vysadit   rostlý vánoční strom. Jenomže pod zpevněnou plochou parkoviště je hned na kraji parkoviště obecní kanalizace (roury o průměru 1,2m). Nedaleko (směrem k tarasu) je výtlačný vodovodní řád (ocelolitina průměru 20cm). Kousek dál je podzemní vedení telefonu a cca 60 cm od tarasu je podzemní vedení – kabely - veřejného osvětlení a místního rozhlasu. Navíc již při budování veřejného osvětlení se nám zdálo, že by nebylo dobré sloup VO nechat jenom tak – „vyrůst“ ze zámkové dlažby. Proto vznikl „ostrůvek“ – v té době i s úřední deskou obecního úřadu (ta byla později umístěna vedle vchodu na radnici na budově radnice, ale skříňka zůstala pro potřeby spolků). Takže rostlý vánoční strom  - to by byl další ostrůvek  (leckdy přeplněného parkoviště) – takže??

Další variantou je (bylo) umístit vánoční strom (včetně výsadby) v parku vedle Plaváčka (naproti zastávce ČAD). Je tam poměrně velký park…. Asi solidní „náhradní řešení“ (ale já už nebudu u vlastního řešení…)

No a co se týká toho letošního vánočního stromku. Původně jsme chtěli použít strom od budovy školy – je velký, křivý, ale po úpravě by byl dobrý. Jenomže jsme nesehnali odvážného jeřábníka  -  jeřáb z Krásenska byl „malý“, soukromý 20 tunový jeřáb resp. jeřábník měl také strach (vzdušné vedení nn a telefonu, regulační stanice plynu, státní silnice, budova školy a velký strom…). A tak jsme (na poslední chvíli – protože i plošina je před adventem hodně využita…)  použili smrk  z obecního pozemku pod dědinou. Ale i ten byl velký, jeřábník měl obavy…takže jsem se rozhodl, že strom napřed „skácíme“. Což pracovníci STEMDu provedli, ovšem při pádu stromu na louku došlo ke zlomení tří velkých větví. A tak jsme se tuto skutečnost snažili zamaskovat – myslím si, že večer  je strom solidní (díky osvětlení), horší je to ve dne -  a je to škoda.

Tolik k vánočnímu stromku.

 

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 8 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 27.12.2018 11:29
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 17.04

1. Tento týden v pátek 19.4.2024 od 15:00 do 19:00 hodin a v sobotu 20.4.2024 od 8:00 do 15:00 hodin bude v areálu pod obci (u obloukové haly) probíhat sběr velkoobjemového odpadu. Ukládat zde odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky