Obec Lipovec

Obsah stránky

Vánoce 2014

 

Projev u vánočního stromu a zároveň úvodník zpravodaje prosinec 2014:

Vážení přátelé,
doba adventu a Vánoc je časem, kdy příroda bývá skoupá na světlo. Dne neúprosně ubývá, večery se prodlužují, aktivity člověka jsou tlumeny nedostatkem slunečního svitu. Pozdní rozednívání a brzké smrákání ohraničuje den. V tomto čase dlouhých večerů
a nocí je člověk otevřenější ke vnímání světla . Čím jsem starší, ale je to i tím, že děti jsou už pryč z domova a člověk je nezvykle sám, tím více mám rád světlo zapálené svíčky. Zapaluji, zdánlivě nepotřebně, světlo svící. Světlo plamene má schopnost měnit atmosféru domova. V pokoji je útulněji. A podle nálady se člověk při světlu plamene vrací k těm šťastnějším okamžikům svého života či naopak vzpomíná na ty blízké, kteří již mají svoji životní pouť  za sebou….anebo také jen podřimuje.
Měl jsem příležitost vícekrát hovořit u rozsvěcování obecního vánočního stromu. A někdy dojde inspirace – včera jsem inspiraci hledal, otevřel jsem internet ,čtu a dotvářím:

„Po ovoci poznáte je“ pravil kdysi pro židy reformní rabín a pro křesťany mesiáš Jehošua, tedy Ježíš Kristus. Na mysli měl v podstatě  prostou myšlenku. To, jací jsme, prozrazují naše slova a  činy. A jací jsme, takový je i náš život. Více či méně dobrý nebo špatný. Občas je mi  připomínán citát připisovaný milence francouzského krále Ludvíka XV. Jeane-Antoniettě Poissonové, známé spíše jako madam de Pompadour, cituji doslova: „Nač se tím budete zatěžovat, ještě z toho onemocníte. Po nás potopa!“     "Po nás potopa". Většina si ho vykládá, jako nemysleme na budoucnost.
 Lze jej ovšem vyložit i jako "Užívejme života, dokud ho máme". Vezmeme-li ho do důsledků,  je to ta nejlepší rada jak žít - žijme tak,  jako by dnešní den byl náš poslední. Užívejme si, žijme naplno, ale zároveň žijme tak, abychom mohli kdykoli "složit účet ze svého konání". Abychom se nemuseli stydět za promarněný život. Abychom svým dětem předali lepší svět, než na který jsme se rodili my. 
Jsem špatný křesťan, a tak nevím s jistotou, zda onen konečný účet budu skládat někde na nebesích Bohu či ne. Co vím jistě je to, že onen účet ze svého života budu skládat sám sobě. Nejen já, ale každý z nás. V takové chvíli budeme sami, jen s výčtem našeho života.
Přeji Vám všem, ať onen výčet je co nejlepší.

Konec citátu. Nějak jsem se s  tím ztotožnil.


Já vím, je advent, čas rozjímání, očekávání , přípravy na příchod  – denně nám na radnici  chodí žádosti – některé až přímo útočné - o finanční příspěvek – různé azylové domy, charitativní organizace, SOS vesničky, dětské domovy, fondy ohrožených dětí, centra sociálních služeb, různé kluby zdravotně postižených apod. a to na obec, na STEMD – takže to čtu vícekrát . Nevím, co si o tom všem mám myslet. Mně vadí, když parlament projednává různé sociální dávky, příspěvky na bydlení, životní minima apod. a kolem se vede dlouhosáhlá debata kolik, komu a ještě se najdou takoví, kteří si na těchto „dávkách“ postaví živnost, živnost na lidské bídě. Nebylo by rozumnější vytvořit podmínky pro důstojný život s každodenní prací a za takovou finanční odměnu, aby člověk žil bez „dotací“, aby mohl jedenkrát za rok jet na zaslouženou dovolenou, podívat na koncert a ne poníženě žádat …. 
Pořád si myslím, že cílem každé společnosti je spokojený občan, který se nebojí o svůj život. Který se nebojí, že ho někdo zabije či okrade na ulici nebo ho na té ulici stát nechá bez pomoci umřít, ať už hlady nebo proto, že nemá na zaplacení lékařského ošetření.

Vážení přátelé,

myšlení lidí se s věkem podstatně mění a mění se také jeho priority. S přibývajícím věkem si stále více váží člověk  člověka jako takového. Vidím to doma. Můj táta žije skromným životem, žádný přepych a ani peněz na rozdávání. Ale nestěžuje si – přitom je vidět, jak je rád, když uvidí své známé, své děti, když s ním někdo promluví – takže hlavním problémem nejsou peníze, ale známá tvář, vlídné slovo a chvilka času.

Každý živý tvor na světě potřebuje ke svému životu úctu, lásku, uznání a dobré slovo.
A tak si přeji, aby žádný člověk nebyl o Vánocích sám. Aby i ti osamělí měli o Vánocích lidskou společnost. Aby je nikdo neproplakal ani z důvodu fyzické bolesti, ani z důvodu zapomnění….. 
Přeji Vám celou řadu příjemných adventních chvil spojených s rozjímáním a vzpomínáním. Přeji Vám vše dobré…

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 4 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 04.12.2017 06:39
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.05

1. Zveme občany na 14.zasedání Zastupitelstva obce Lipovec, které se koná v úterý 21.5.2024 od 18:00 hodin ve spolkové místnosti Domu služeb v Lipovci. Podrobný program jednání je zveřejněn na fyzi...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< květen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky