Obec Lipovec

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Náhodná fotka
Obec Lipovec a okolí

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Odkazy
Portál krizového řízení

Oddíl postranní lišty

Translate / přeložit

Obsah stránky

Vánoce 2011

 

Příspěvek zastupitele ve zpravodaji prosinec 2011:

Vánoční  zamyšlení

Advent, svátky vánoční, silvestr, Nový rok…to je sled událostí, které většinu z nás nutí k bilancování  a zamyšlení  co dál…neboť něco starého končí a něco nového začíná.
Připouštím, že vyleštěný nábytek, vyčištěný koberec, sváteční výzdoba místností, sváteční stůl , světlo desítek svíček , vánoční  koledy a pohádky (kde pořád ještě vítězí  spravedlnost) mají svoji nezastupitelnou atmosféru, mnohokrát jsem v tomto zpravodaji napsal, že mně toto okouzluje…miluji vůni vánočního cukroví  (a nejenom vůni, musím znovu podotknout, ale já většinou už neodolám   připravenému  těstu  na vánoční cukroví), miluji vůni jehličí………Mám i to štěstí, že se ke mně vrací požitek a příjemný pocit z nádherných  a kouzelných  pohledů malých dětí (dětí mých dětí -  přichází jejich  „třetí  vlna“, máme Adámka, Honzíka, Michálka, Natálku….), mám veliké  štěstí, že se mohu podívat do trochu smutných očí  mého táty a maminky, vážím si své „stínové“ tchýně jak se dokáže „rvát se stářím“….Vánoce  jsou přeci synonymem svátků rodiny…..
Obr. P1000780 . zleva Honzík, Michálek a Adam
 

A právě děti a  děti mých dětí jsou takovým mým hnacím motorem, proč se zajímat o dění  ve společnosti (ať už je to obec či stát….či politika). Nikdy jsem nepochopil a zřejmě ani nepochopím,  proč slevač má na hodinu 150 Kč a někdo si nebojí říct na hodinu 100 000 Kč … když se s tímto srovnám …nemůžu souhlasit, že krizi řešíme na úkor těch „nejchudších“ (kteří se nemohou v podstatě ani bránit), vadí mně prorůstání politiky a podnikání, nemůžu souhlasit s rovnou daní, velmi rád souhlasím s návrhem  75% zdaněním neprokazatelného původu majetku…nemohu se srovnat s případy, kdy se společnost velmi rychle vyrovná se zlodějem „chleba“ ( i když to chápu, to by byl potom chaos) a milionové přesuny majetku zůstanou nepotrestány … nesouhlasím s placeným školstvím, nesouhlasím s nadstandardem ve zdravotní péči (ale ať si bohatý zaplatí nadstandard v ubytování v nemocnicích, nechť mu nosí jídlo od nejlepších kuchařů, ať tam má každou noc mejdany a lehké holky….ať….když na to má…)…nechápu proč se soudí stát a církev o „Chrám sv. Víta“, fandím církvi z pohledu mistra Jana Husa….. Vadí mně, že máme velké množství vzdělaných a chytrých lidí,  a přitom lesník řídí ministerstvo zahraničí, hasič ministerstvo zemědělství, energetik ministerstvo práce a sociálních věcí, zubař ministerstvo kultury, chemik ministerstvo financí, bachař ministerstvo školství, lékař ministerstvo průmyslu…chápete to? Nemůžu se smířit s vyhazováním „desetitisíců“ z rozpočtu „diletantským“ vedením, s váhavým postupem, který způsobuje finanční ztráty obce…..Nesouhlasím ani s názorem, že „človíček“ našeho ražení s tím nemůže nic udělat….může, každé dva roky jsou volby…..Omlouvám se za tuto vsuvku…..
Někde jsem četl  (během roku si ukládám krátké pasáže, které se mi líbí a na které někde „narazím“, a pak je někde použiji) :
„Pro křesťany jsou Vánoce svátkem, kdy přichází na svět Boží syn v podobě chudého nemluvněte narozeného v Betlémě. Bůh se stává člověkem a tím nám propůjčuje podíl na svém božství. Když Král nebes na sebe mohl přijmout podobu chudáka, chudák se tak může stát králem. Možná bychom se proto o Vánocích měli chovat královsky. Jako dobrý moudrý král. Velkoryse, laskavě, se srdcem na dlani. Staňme se v době Vánoc opravdovými velmoži srdce a lásky. Možná se nám to docela nepodaří. Možná jenom na malou chvilku. Ale i ta chvilka stojí za to.“
Líbí se mi to. Ale s přibývajícím věkem docházím k přesvědčení, že tak, jak se k sobě chováme na Vánoce, tak bychom se měli k sobě chovat po celý rok…to by bylo potom všude dobře… Každý živý tvor na světě potřebuje ke svému životu úctu, lásku, uznání, dobré slovo a blízkého člověka. Kdyby mně princezna Arabela na chvilku půjčila svůj kouzelný prsten, přál bych si, aby žádný člověk nebyl o Vánocích sám. Aby domovy důchodců zůstaly na Vánoce prázdné.  Aby i ti osamělí měli o Vánocích lidskou společnost. Aby je nikdo neproplakal.  Jsem si i vědom toho, že samota není nutně opuštěnost, gurmánství není nutně obžerství, obdarovanost není nutně nákladný dárek, krása domova není nutně vyblýskaný luxus, milující se rodina není nutně výjev z povrchní reklamy, láska není nutně zvýšená péče o druhé v určité roční periodě, duchovní hloubka není nutně přežitá lidová tradice….. 
A tak se na Vánoce zase těším, trochu jinak než dříve. Těším se  na hebký poprašek sněhu, který oblékne i méně dokonalé zákoutí  do svátečního šatu  ( každou pořádnou „obnovu“, což je dle myslivecké mluvy nový sníh napadený tak maximálně do půlnoci, mám snahu navštívit svůj chrám- tajemný les, kde pozorný člověk najde všechny stopy života), mám rád „štědrovečerní“ odpoledne v lese, kde vládne zvláštní ticho, panuje klid. Člověk se zastaví a najednou mu před očima vyskakují ty nejkrásnější chvilky uplynulého života……děkuji za ně. Údajně máme o Vánocích „lepší“ myšlení, tak ať je máme všichni a po celý rok  alespoň v duchu „poučení“ z následujících tří odstavců:
    „ Mám tady zajímavou úlohu, kterou dostali uchazeči, u kterých se zkoumala jejich psychologická a charakterová schopnost.
     Úloha zní: Jedete v autě. Je bouřlivá noc. Jedete kolem autobusové zastávky, na které stojí tři lidé a čekají na autobus. Stará dáma, která nevypadá dobře, jakoby snad měla každou chvilku umřít. Starý přítel, který vám jednou zachránil život a perfektní žena, nebo muž, o kterém jste snili celý život. Můžete s sebou vzít jenom jednoho a nemůžete se na zastávku vrátit. Které z těchto osob byste nabídli svezení?
      Jenom jediný kandidát odpověděl dobře. Neměl žádný problém na tuto otázku odpovědět. Napsal: Já bych dal klíče od auta svému starému příteli, aby odvezl tu starou dámu do nemocnice a zůstal bych na zastávce a čekal na autobus se ženou svých snů.
Jaké je poučení z tohoto příběhu? Vždycky získáme víc, jestliže budeme schopni opustit naše tvrdohlavé myšlenkové hranice a začneme myslet za těmito hranicemi..“
Vážení,
přeji Vám všem, aby letošní Vánoce Vám přinesly nejen spousty dárků a radosti, ale také více pokoje, klidu a vzájemného porozumění. Do nového roku pak všem přeji více optimismu a naděje. V každé době byly problémy, ale s pomocí „většiny z nás“  je snad lze všechny překonat.
Svoje letošní vánoční a novoroční přání končím mým oblíbeným citátem pana Suchého:
„Nad Betlémem býval vždycky  nápis: „Sláva na výsosti Bohu a pokoj lidem dobré vůle“. Já všem lidem dobré vůle  přeju, aby lidé , kteří dobrou vůli nemají, jim dali pokoj.“

Šťastné a veselé……. 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 6 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 04.12.2017 06:30
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 11.11

1. Zahradnictví Kolmačka sděluje, že zítra bude prodejna zahradnictví uzavřena. 2. Dětská lékařka MUDr. Hájková sděluje, že bude mít od 13.11. do 22.11.2019 dovolenou. Zastupovat bude MUDr. Poří...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< listopad 2019 >>
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Pro slabozraké

Patička stránky