Obsah stránky

Vánoce 2009

pondělí, 04. prosinec 2017 | Ostatní

 

Projev u vánočního stromu a též úvodní zpravodaje prosinec 2009:

 

Mám rád Vánoce.
Zřejmě, my muži, máme toto předvánoční období trochu jednodušší. Ten předvánoční shon, nervozita, nákupní šílenství se nás tak moc netýká.
Mám v paměti jeden Štědrý den dopoledne. V našem obchodě došlo pečivo, holky je domluvily v Kauflandu , a tak jsem pro ně s Evou jel. Když jsem vylezl z auta, zjistil jsem, že nejsou košíky, že je zde lidí jak mravenců, a když mně jedna postarší dáma málem vypíchla oko (zřejmě nějakým dárkem) a ještě mně nadala, co tam tak okouním, rychle jsem se zase do toho auta vrátil….A styděl jsem se za to, že k těm lidem patřím….
No a při pečení cukroví dokážu pomoci pouze ujídáním syrového těsta,  jsem jako malý kluk – já se na tuto chvíli vlastně těším – vůně skořice, vanilky, ořechů …. Zapomínám na rady lékařů, na svoji váhu, na vysoký krevní tlak … Pokoje jsou takové slavnostní – naklizené, provoněné vánočním cukrovím a zvláštní, přátelskou atmosférou, nazdobený stromeček nádherně voní. Mám rád neopakovatelnou vůni lesa.
Na straně druhé, čím je člověk  starší, tím méně podléhá takové té zvláštní poetice Vánoc :
          co jsem měl radosti jako děcko z knížek pod stromečkem – pamatuji si dodnes i jejich názvy – Plachty nad oceánem, Ryby našich vod ….  Jakpak by dnes s nimi  uspěl Ježíšek ?
          už mě nemrazí v zádech, když mé „čtyřleté“ děti s půvabným šišláním zpívají koledy, říkají básničky a nedočkavě vyhlížejí Ježíška – a potom ta radost v jejich očích – to jsou nenahraditelné okamžiky. Kdo teď budete mít možnost tyto chvíle  prožívat, užijte si jich – ony totiž velice rychle uplynou.
           loni dokonce pod vlivem stále se opakujících obřadů jsem přemýšlel, že nebudu dávat voňavé jedlové větvičky pod svoje lovecké trofeje  (tím jím vzdávám na Vánoce a Velikonoce  každoroční úctu a je to moje poděkování za nádherné chvíle prožité v naší krásné přírodě) – nakonec stejně uschnou, a je z nich akorát nepořádek. Že tak velký vánoční strom doma je na nic, když už jsme jen tři a všichni dospělí, že mám po infarktu, a tak ani nepůjdu s vánočními pamlsky do lesa, co kdyby….
A pak stačila jedna nádherná předvánoční noc v lese. Bylo poměrně chladno a bylo před úplňkem, hvězdy a měsíc jasně svítily. Světlo měsíce, toho nočního pána nebeského, tvořilo pohádkovou kulisu z přírody. Světlo a stín měnilo stromy, zlomy, vývraty a pařezy  v jakési novotvary připomínající s trochou fantazie bubáky a hejkaly. Seděl jsem, rozjímal jsem, vzpomínal jsem a pookřával jsem. Promrzlý jsem se vracel ve dvě hodiny ráno domů a u kravína jsem uviděl osvětlený kostel a později další domky. Má duše byla zvláštně naladěna jako kdyby chtěla vykřičet. kde jste lidé, já patřím k Vám, mám Vás rád. No a samozřejmě byly jedlové větvičky, synkovi jsem připomenul, že musíme mít třímetrovou jedli, protože jen na ní vyniknou naše překrásné, obrovské baňky. Na Štědrý den jsem vzal mrkev, jablíčka, přiložil oves a kukuřici a jel jsem do svých Plániv……Vánoce jsou Vánoce.        
S přibývajícím věkem se stále více a více hlásím k myšlence, že kromě předvánočního úklidu v domácnosti je nezbytné udělat si chvilku pro sebe a svoji duši. Provést podrobnou inventuru sebe sama a udělat si pořádek především ve vlastním srdci. Jak jednoduché či samozřejmé. A přesto kolem sebe vidíme stále dost sobeckosti, závisti, naschválů, nevraživosti, pomlouvání. Jeden z nejmilejších dárků – ale také nejcennějších – je celoroční vzájemná úcta jednoho k druhému , trocha ohleduplnosti a občas určitá úprava svého já. Tyto dary nic nestojí, avšak nejsou u člověka samozřejmostí. Je to škoda. Snad si na tato slova někdo vzpomene……     
Říká se také, že o Vánocích se otvírají lidská srdce. Ano, je tomu tak - co to však znamená? Je to doba, kdy si dospělí vzájemně projevují více lásky, kdy ji více dávají najevo a nestydí se za ni. Je to také velká příležitost k odpuštění a k usmíření všude tam, kde došlo k nedorozumění a k hořkostem. Víme, že není prospěšné, když nad naším hněvem „zapadá slunce“. To platí sice obecně a každodenně, ale o Vánocích to má svůj zvláštní význam.
Lidé o Vánocích jsou si možná díky sváteční vánoční náladě přátelštější, zdá se mi, že mají více otevřené oči a především srdce. Přál bych si, aby ten pocit pospolitosti, slušnosti, ohleduplnosti, nezůstal jen těch pár dnů v roce – ať je mezi námi v „dědině“ alespoň trochu delší dobu.
Toto je pohled na Vánoce, s kterým se ztotožňuji. Samozřejmě, každý má jiný náhled. Někdy dávno se mi do rukou dostala knížka srovnávající ženy a muže. A z ní jsem si zapamatoval toto srovnání.
Cituji: „Příběh o třech mudrcích a narození Krista je jedním z nejrozšířenějších příběhů na světě. Je to vyprávění, které je pro ženy ilustrací všech mužských povahových rysů. Za prvé, tři moudří mužové jednoduše předpokládali,  že se nebesa otáčejí kolem nich - hvězda zářící na východě je pro ně, aby ji mohli následovat. Za druhé, do chléva, kde ležel Ježíšek dorazili se čtrnáctidenním zpožděním, zřejmě proto, že se odmítali zeptat na cestu. Za třetí,jaký užitek může mít novorozenec   a jeho vyčerpaná matka ze zlata, kadidla - což je pryskyřice určená k vykuřování - a myrhy - což je silně aromatický rostlinný olej užívaný k balzamování mrtvých ? A konečně tři moudří mužové – kdo, kdy viděl něco tak nepravděpodobného…
Jak těžko se mně to čte, ale pokračuji:
Představte si, jaké by to bylo, kdyby v příběhu hrály hlavní roli tři moudré ženy. Bývaly by se zeptaly na cestu, takže by dorazily včas a pomohly při porodu. Přinesly by praktické dárky, jako plenky, kojenecké láhve, oblečky, hračky a květiny. Vyvedly by z chléva zvířata, uklidily by, uvařily, každý den by si psaly nebo volaly a na Zemi by panoval po věky věků mír…..
Tolik citát.
Každý živý tvor na světě potřebuje ke svému životu úctu, lásku, uznání a dobré slovo. Přeji si, aby žádný člověk nebyl o Vánocích sám. Aby i ti osamělí měli o Vánocích lidskou společnost. Aby je nikdo neproplakal ani z důvodu fyzické bolesti, ani z důvodu zapomnění….. 
Přeji Vám celou řadu příjemných adventních chvil spojených s rozjímáním a vzpomínáním. Přeji Vám vše dobré…
Proslov starosty při rozsvěcování vánočního stromku v Lipovci 6.12.2009
Svoje vánoční rozjímání si dovolím zakončit citátem pana Jiřího Suchého :
„Nad Betlémem býval vždycky  nápis: Sláva na výsosti Bohu a pokoj lidem dobré vůle. Já všem lidem dobré vůle  přeju, aby lidé , kteří dobrou vůli nemají, jim dali pokoj.“
Šťastné a veselé…….        František Kopřiva, starosta
 

Prohlášení o přístupnosti   |   Odběr novinek   |   Kontakty
Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Používáme soubory cookies. Svůj souhlas můžete změnit v nastavení souhlasu s využitím cookies.