Obec Lipovec

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Náhodná fotka
Obec Lipovec a okolí

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Odkazy
Portál krizového řízení

Oddíl postranní lišty

Translate / přeložit

Obsah stránky

Vánoce 2007

 

Proslov u rozsvěcování vánočního stromu a také úvodník zpravodaje prosinec 2007:

Vážení přátelé,

doba Adventu a Vánoc je časem, kdy příroda bývá skoupá na světlo. Dne neúprosně ubývá, večery se prodlužují, aktivity člověka jsou tlumeny nedostatkem slunečního svitu. Pozdní rozednívání a brzké smrákání ohraničuje den. V tomto čase dlouhých večerů a nocí je člověk otevřenější ke vnímání světla . Zapalujeme, zdánlivě nepotřebně, světla svící, rádi posedíme u krbů. Světlo plamene má schopnost měnit atmosféru našich domovů.

Dalším světlem Vánoc je bezesporu světlo hvězd. Vždyť za hvězdou kráčeli mudrcové, aby se poklonili právě narozenému Králi. I štědrovečerní večeře v našem kraji začíná až poté, co vyjdou první tři hvězdy.

My jsme se dnes , možná trochu opožděně, sešli, abychom na závěr tradiční a hodnotné vánoční výstavy v naší sokolovně rozsvítili obecní vánoční strom.
Světlo vánočního stromečku nemůžeme opomenout. Dnes neodmyslitelně k Vánocům patří a jen stěží si představíme, že ještě v 17. století u nás v kraji zřejmě žádný stromeček nebyl o Vánocích svíčkami ozdoben.

Světlo je nádherný dar. Je paradoxem, že zrovna za tmy jej vnímáme nejintenzivněji. Jako myslivec mohu říci, že za nádherných a kouzelných měsíčních nocí  si člověk zahloubán sám do sebe všimne, jak se za těchto  nocí „otevírají“ hlubiny nekonečna.
A začíná si uvědomovat, že on není středem tohoto světa, ač se to ještě před několika hodinami zdálo.......Smiřuje se s obrovským nekonečným vesmírem – a  člověk pookřívá, vrací se domů natěšený, spokojený a tak zvláštně vyrovnaný.

 Pouze za noci vidíme na obloze hvězdy, které jsme ve dne, zaslepeni světlem, neviděli. Právě tma a vzdálené „malé“ hvězdy nám prohlubují prostor vesmíru a dávají možnost vnímat jeho hloubku. Příliš světla zaslepuje zrak.

 Vidět hvězdy ve vesmíru - světlo ve tmě, přináší výjimečný zážitek. Doba Vánoc je dobou nazírání světla ve tmě. Doba Vánoc je dobou výjimečných zážitků.

Říká se také, že o Vánocích se otvírají lidská srdce. Ano, je tomu tak - co to však znamená? Je to doba, kdy si dospělí vzájemně projevují více lásky, kdy ji více dávají najevo a nestydí se za ni. Je to také velká příležitost k odpuštění a k usmíření všude tam, kde došlo k nedorozumění a k hořkostem. Víme, že není prospěšné, když nad naším hněvem „zapadá slunce“. To platí sice obecně a každodenně, ale o Vánocích to má svůj zvláštní význam.

 

Vážení spoluobčané,
přimlouvám se za to, abychom tento předvánoční čas využili k takové malé rekapitulaci toho dění kolem nás  a ještě napravili, co napravit jde tak, abychom byli spokojeni, především sami se sebou, abychom se dokázali radovat i z maličkostí, abychom dokázali dávat, abychom si vážili druhého, prostě abychom zůstali lidmi. 

S přibývajícím věkem se stále více kloním k myšlence, že kromě předvánočního úklidu v domácnosti je nezbytné udělat si předvánoční chvilku pro sebe a udělat si pořádek také ve vlastní duši – ono přeci jenom kolem sebe stále ještě vidíme dost sobeckosti, závisti a nenávisti.
Jsme v období, kdy vymýšlíme dárky pro své blízké a často jsme bezradní. Prosím , jenom připomínám, že každý může své nejbližší obdarovat těmi nejkrásnějšími dárky – porozuměním, pochopením, vlídným slovem, pokorou,láskyplným jednáním a určitě nám bude dobře. Že je to samozřejmé … Nevěřte …

 
A proto zkusme to …

 

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 8 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 04.12.2017 06:14
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 14.10

1. Knihovnice obecní knihovny žádá vypůjčitele, kteří mají delší dobu zapůjčené knihy, aby je neprodleně vrátili. Zároveň prosí rodiče, aby zkontrolovali i děti a poslali je knihy vrátit. Po kontro...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< říjen 2019 >>
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Pro slabozraké

Patička stránky