Obec Lipovec

Obsah stránky

Vánoce 2005

 

Slovo starosty - zpravodaj 2005

 

Vánoční přání 2005

Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych i já se přidal s přáním, abyste měli nastávající vánoční svátky protkány nitkami radosti, pohody, porozumění, aby byly prostě krásné.

Já vím , že je to někdy složité. Člověk naráží na rozvícené vánoční stromečky a koledy v obchodech už od konce října . Ale přesto. Především domácí atmosféra „ Štědrého dne či spíše večera“ a dvou následujících vánočních svátků má své neopakovatelné kouzlo a je dobře, že to tak je.

Pravidelně na Štědrý den se vydávám do přírody – a většinou je na co dívat.Mám rád, když slunce ozařuje sněhem či alespoň jíním pokrytou krajinu, svými duhovými barvami ve zmrzlých kapičkách vody ozdobí travinu, keře,stromy, les překrásnými baňkami - všude posvátné ticho, klid a tohle všechno se postupně přenese do duše člověka – rozhostí se ticho, celým tělem prozařuje klid a vyrovnanost a člověk se s úctou klaní před velebností matky přírody. Les je můj chrám, zde nacházím novou energii života.

S trochou lítosti vzpomínám na chvíle, kdy jsem se svými dětmi, později vnoučaty, zdobíval v Plánivách a na Hatmaně zvířátkům vánoční stromeček ozdobený jablíčky,mrkví,tvrdým chlebem a lojem.Už loni jsem krmil sám – nasypal jsem do krmítek oves a hrášek a těšil jsem se ze sváteční přírody.

Člověk přijde domů, všude naklizeno, byt voní vanilkou, jehličím, všude hoří svíce a s přibývajícími hodinami se člověk dostává do takového radostného očekávání – a nezáleží na věku.Skoro každý je dárcem i obdarovaným. Štědrý večer patří především dětem. Je to svátek nevinného, neposkvrněného mládí, jenž ctíme i my  starší – někdy v blažené a teskné upomínce na vlastní uprchlé mládí .A člověk s vděkem vzpomene na své rodiče, že i v dobách , kdy nebylo tolik nadbytku, jak dnes, jim ten Štědrý večer vždy zkrášlily různými dárky – co to bylo radosti . Vzpomene na doby, kdy jeho malé děti, ještě neovládajíc dokonale svůj mateřský jazyk, radostně hleděly na rozvícený vánoční stromeček a dojemně zpívaly koledy – co to bylo dojetí a radostí z dárků.

A tak přeji všem dětem, aby pod rozsvíceným stromečkem dnes našly ty své vysněné dárky, naší mládeži, aby všechno nebrala tak samozřejmě, aby se dívala kolem sebe, aby dokázala rozpoznat dobro a zlo, aby dokázala za pár let vytvořit tuto nádhernou atmosféru,  svým dětem – možná  bych jí přál trochu více pokory ke všemu živému, ke svému okolí a přírodě. A nám starším  - určitě zdraví a štěstí. O těchto dvou podstatných jménech- díky letošním soukromým listopadovým událostem- mohu zasvěceně psát.

A abychom vedle sebe měli vždy a všude někoho, na koho se můžeme spolehnout,  s kým si máme co říci, abychom byli spokojeni, především sami se sebou, abychom se dokázali radovat i z maličkostí, abychom dokázali dávat, abychom si vážili druhého, prostě abychom zůstali lidmi.  A těm co jsou už sami, ze srdce přeji, aby je  alespoň zahřála vzpomínka na někoho blízkého, který pro ně mnoho znamenal.Na to, že se Slunce vrací, že  se nový život rodí, že se narodí Ježišek.

Svoje štědrovečerní blahopřání si dovolím zakončit citátem pana Jiřího Suchého :
„Nad Betlémem býval vždycky  nápis: Sláva na výsosti Bohu a pokoj lidem dobré vůle. Já všem lidem dobré vůle  přeju, aby lidé , kteří dobrou vůli nemají, jim dali pokoj.“

Šťastné a veselé……. 

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 4 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 04.12.2017 06:06
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 19.02

1. Sdělujeme občanům, že ve středu 21.2.2024 bude mít Marie Kopřivová úřední hodiny na Obecním úřadě v Lipovci pouze do 12:00 hodin. 2. Drůbežárna Prace bude ve středu 21. 2. v 10:45 hod. před ob...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< únor 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky