Obec Lipovec

Obsah stránky

Upravený úvodník V (ze Zpravodaje ...)

Nakonec vzpomenu už jenom jedno datum :
8.3.2018 - Mezinárodní den žen – byl jsem u našeho zahradníka, měl pěkné růže. Koupil jsem jich „pár“ a obešel „své“ ženy- v obchodě, na radnici. Myslím si, že měly radost (ješita??). Já vím- on ten den má z minulosti takový „nádech“.
Ale ..Na svátek Valentýna se cítím trochu starý a v tomto věku zamilovanost může být až trochu směšná (dle mého názoru). Legenda říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Císař Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia ( losovací svátek ve starém Římě – losovali se dvojice z „urny lásky“) splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven.
No a Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. V Česku se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (slaveného vždy 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal.
Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně. Má maminka, tchýně i „stínová tchýně“ již nejsou mezi živými…

 

Faktem je, že žena si zaslouží pozornost nás mužů. Ze svého života a na základě svých zkušeností mohu dodat, že žít bez žen vlastně nelze. 
A jak jinak – několik vybraných vět:
Žena musí být mužovým spojencem proti osudu, a nikoli spojencem osudu proti muži svému – říká pohádka z Tisíce a jedné noci.
Hledejme společný tón! Nejsme stejní – to je dobře – tak to má být- protivy
se přitahují. A kde je psáno, že se musíme shodnout v každé maličkosti ?
Dobrá vůle – láska- vmyšlení do kůže toho druhého -  v tom je harmonie. Olej – nikoli písek do soukolí života! A hned bude svět hezčí !
Muž má být kavalír. Zdvořilý. Galantní. Štědrý. Rytířský. A nejen do svatby a nějaký ten měsíc líbánek. Po celý život! Román nemá svatbou končit, ale svatbou teprve doopravdy začínat. Do smrti má muž líbat ženě ruku jako za svobodna, do smrti mu má být žena princeznou.  Do smrti má být Romeem pod okny své Julie.
Dopisuji tento úvodník. Je pondělí 19.3. – ráno bylo na škole na teploměru  -11,7°C. Přesto  dle astrologů zítra 20.3. v 17.15 hod. začíná jaro. Mám rád jaro, myslím si, že květen je nejkrásnější měsíc v roce. A tak, jako každý rok, těším se na jarní modř podléšky jaterníku a vtíravou, charakteristickou vůni lýkovce jedovatého  v Plánivách, na robustní „palice“ devětsilu lékařského na Hatmaně, těším se na prudké změny stěn lesů ,kdekoli na hranici pole – les – to s přibývajícím listím se „stěny“ plní
a připomínají mi kaši z pohádky Hrnečku vař – jen přetéci, těším se na žlutou louku petrklíčů v Besčáku,  těším se na včely s plnými rousky pylu ( a že jim – těm mým- toho za loňský rok dlužím), těším se ……                               


Jaro budiž pochváleno.

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 9 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 25.03.2018 08:25
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 17.04

1. Tento týden v pátek 19.4.2024 od 15:00 do 19:00 hodin a v sobotu 20.4.2024 od 8:00 do 15:00 hodin bude v areálu pod obci (u obloukové haly) probíhat sběr velkoobjemového odpadu. Ukládat zde odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky