Obsah stránky

Světla.

pátek, 14. říjen 2016 | Ostatní

Světla.

    Včera večer se rozsvítila nová větev „ledkového“ osvětlení v trase kolem místních komunikací  „Údolíčko – drůbežárna“. Jsem rád a chci i takto poděkovat Vojtěchovi Zouharovi.

   Loni jsem si stěžoval na provádění „stavebních prací“ na veřejném ovětlení kolem státních silnic II/378, III/3783 s odkazem „za plného provozu“…Letos nás pronásledovaly jiné problémy - úzké místní komunikace, stávající inženýrské sítě včetně domovních přípojek – velice složitá byla situace mezi garážemi, v bytovkách, v „řadovkách“ (kabelové rozvody nn, plyn, voda )…k tomu nutno přičíst velice stísněné poměry v některých lokalitách, prudké stoupání či klesání . Hovořit o tom, že řada domovních přípojek v podstatě čehokoliv  ( ale nejen domovních přípojek)  je provedena „ šlendriánsky“ je asi zbytečné (běžné jsou domovní vodovodní přípojky v hloubce cca 60 cm, bez obsypu, bez jakéhokoliv varování, el. přípojky v hloubce cca 30 cm přes obecní vozovku či pozemky,  bez chrániček, folie přímo na kabelu…..jsem si vědom, že i v této oblasti dochází postupně ke „zlepšování“ – i když na straně druhé to nese „nevoli“ některých stavebníků – prohlubování resp. zvyšování nákladů apod…Jsou to věci na první pohled nepodstatné, ovšem v určitém časovém úseku se „nedůslednost“  vymstí. Možná by si to měli budoucí zastupitelé neustále připomínat… Ve složitých poměrech jsme si nechali inženýrské sítě vytyčit (především telefony, rozvody nn a rozvody plynu), přesto jsem rád, že na celé trase, cca 1600m , jsme překopli pouze jednu vodovodní přípojku…Ještě je nutno říci, že po vytyčení inženýrských sítí podepíši protokol, ve kterém jsem upozorněn, že cca 1 na každou stranu mohu provádět zemní práce pouze ručně a se zvýšenou opatrností. Ještě na závěr – na tuto akci jsme posilovali v srpnu rozpočet o 450 tis. Kč. Na různé připomínky (draho, nevyplatí se to, apod. – nutno také dodat, že jsem žádné poptávkové řízení nedělal) lze říci toto – z celé trasy byl „výkopek“ odvezen, po položení kabelů byl původní výkop v podstatě celý vyplněn žlutým zásypovým pískem (samozřejmě včetně výstražné folie) a až na závěr byl použit odval či „ornice“ (cca 5-10cm) – to je určitě nadstandardní postup. Navíc, opět jako vyhodnocení „šetrnosti“, mohu uvést  porovnání s výběrovým řízením z 25.6.2012 (kdy jsme dávali dohromady předcházející „resty“), tak ze 17 firem na větev veřejného osvětlení v nové lokalitě pro stavby RD byla nejlevnější nabídka 331.639,- Kč – a bylo to 442m, 8 svítidel (výbojkových), rok 2012 a pole neorané…myslím si, že při délce 1600m, 36 LED svítidel, desítky přípojek všech medií a desítky chrániček (místní komunikace, vjezdy..) -  není co řešit (jenom rozdíl- při počtu 36 na obou stranách – ve svítidlech výbojky x LED svítidla je cca 135.000).

   Já vím, „staré“ ještě svítí – mělo by být vypnuto v úterý 18.10., tam chybí konečná úprava, tam stíní větve stromů (budou určitě prořezány), pro někoho je to moc světel, zbytečnost, luxus – a v noci se stejně nesvítí…já vím, ale jsem rád. Jo, a 8 nových svítidel má stejnou spotřebu jako jedno staré….

 

Prohlášení o přístupnosti   |   Odběr novinek   |   Kontakty
Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Používáme soubory cookies. Svůj souhlas můžete změnit v nastavení souhlasu s využitím cookies.