Obec Lipovec

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Náhodná fotka
Obec Lipovec a okolí

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Odkazy
Portál krizového řízení

Oddíl postranní lišty

Translate / přeložit

Obsah stránky

Středa

 

Středa

   Je nádherné sluneční odpoledne. Jsem v kanceláři a v podstatě čekám „na padla“. Jsem starší a mám toho někdy plné zuby. V pondělí jsem tu byl od 6.00 do 19.15 (volební komise), včera od 5.45 do 17.15 ( v 15.30 schůzka ohledně možnosti dotací na nový „vodovodní přivaděč“), no a dnes je úřední den ( a především čekám na p. Turka, který dělá satelit na 8 b.j.).

   Surfuji  po internetu a nacházím :
   V kapitalismu jsou lidé denně podváděni a nuceni k morálně pochybnému jednání. Přesto neexistuje lepší ekonomický systém. Řekl to nositel Nobelovy ceny (z roku 2013) za ekonomii Robert Shiller v rozhovoru pro nové vydání německého týdeníku Die Zeit.
Shiller ve svých dílech pracuje s optimistickým pojetím člověka. Tvrdí ale zároveň, že téměř všichni v kapitalismu nějak podvádějí, i když většinou nechtějí. Rozhodující jsou totiž podle vědce vnější podmínky.
    "Příliš morálky si člověk nemůže dovolit, jinak bude smeten nemilosrdnou silou kapitalismu," říká 70letý vědec s tím, že "přežít mohou pouze ti, kteří jsou ochotni podvádět".
Podniky například manipulují s lidskými potřebami, aby prodaly své produkty. Nestojí o to, aby zákazníci přemýšleli, ale utráceli hodně peněz. Jako příklad "velice manipulativních" praktik zmínil americký ekonom reklamu na kreditní karty. Doplnil přitom, že sám může být manipulován jen obtížně, protože nyní nevlastní televizi ani rádio.
Nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2013 nicméně zdůrazňuje, že podvádějící jednotlivci nejsou sami o sobě nemorální, pouze reagují na realitu, jaká je. Potřebují především vydělávat a čelí přitom tvrdé konkurenci. "Pokud někdo oklamává jiné, musíte tak činit také," myslí si Shiller.
    "Kapitalismus podporuje podvody, pokud jej neregulujete," dodává s tím, že právě politická regulace je jediným řešením problému.
Přesto profesor Yaleovy univerzity věří, že kapitalismus je lepší než všechny ostatní alternativy. Sám se označuje za příznivce regulovaného kapitalismu, jehož zásadami se podle něj hodně řídí Německo.
    V Německu nachází Shiller také četné příklady firem a bank, které se snaží prosadit více idealistickou podnikatelskou etiku. "Je ale těžké vést idealistický podnik," upozorňuje.

    Můj dodatek:
    U nás (tedy v ČR) asi kapitalismus neregulujeme – „tedy pokud pomineme prezidentskou amnestii z 1.1.2013 !!“   A co je idealistický podnik v podstatě nevíme.


    Tož tak.


P.S. Před chvílí mně tady pan Zbořil ( z bytů na radnici) donesl 2l burčáku – prý je dobrý – už se těším……


P.S.II. Ještě za mnou přišla občanka a stěžovala si na hluk z „hodových zábav“ a vůbec "noční klid". Pak jsme probírali „ŽIVOT“ a odcházel jsem 17.48. Přišel jsem domů, padl do postele a spal …..na burčák jsem zapomněl.

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 7 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

4YnDWeL8NM
(IP: 46.161.14.99)
23.03.2017 | 12:04
Good to find an expert who knows what he's tainlkg about!
Odkaz: http://
Datum a čas: 15.09.2016 06:43
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.10

1. 9. Skautský oddíl v Lipovci Vás všechny srdečně zve na DRAKIÁDU, která se koná zítra ve 14:00 hod. na parkovišti u domu pro seniory. S sebou si vezměte oblečení k ohni, dobrou náladu a DRAKA! ...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< říjen 2021 >>
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Pro slabozraké

Patička stránky