Obec Lipovec

Obsah stránky

Soudcem mezi spolky....

 

Soudcem mezi spolky…..

Několikrát jsem vedl „akademickou řeč“ o podpoře jednotlivých spolků. Blíží se i termín „schvalování“ dotací na „zájmovou činnost“ z obecního rozpočtu roku 2017 – v zastupitelstvu obce 20.3.2017. Že prý nemám  stejný metr na jednotlivé spolky (nutno podotknout, že peníze spolkům musí odsouhlasit minimálně osm zastupitelů našeho zastupitelstva obce – takže nejen starosta), že podporuji ty a ty (paradoxem zase je, že ty údajně „mnou preferované spolky“ si myslí, že dostávají od obce málo).

Je velice složité reagovat na různé podněty typu:

- ženy udělají za rok dvě, tři akce, akce „dokážou prodat“ a jsou „dobré“…ty peníze nepotřebují

- zahrádkářům se dali loni peníze na opravu budovy a to mají „svůj“ příjem a co zvláštního dělají pro ostatní

-víc jak polovinu peněz z dotací od obce jde sokolům, kolik peněz se v minulosti dalo do sokolovny, do hřiště - přitom je tam v mužstvu plno lidí odjinud

-pořád preferuješ Vápeníček – co tak zvláštního dělají, jezdí po zájezdech – to samé dělají i senioři, tak co

- zapomínáš na mladý, na Skauty

- pořád jen hasiči, hasiči  - snad se jich nebojíš

- proč mají myslivci sokolovnu zadarmo

atd. atd. – to jsou příklady, na které jsem si teď vzpomněl….

Moje osobní stanovisko :

Mohl bych začít – co obec musí  dle zákona…Nezačnu. Přeci všechno co děláme (jako radnice a zastupitelstvo) má svůj cíl - vytvořit solidní prostředí pro náš každodenní spokojený život (tedy alespoň si to myslím a mám víc jako 30 letou zkušenost). Za vším je nutno vidět „jistý úmysl“ tj. financování a dělání akcí  pro „lepší dědinu“.

Vždy platí, že se musí najít lidé, kteří mají nápad, mají sílu jej prosazovat a prosadit, získat pro něj ostatní. Samozřejmě to musí někdo finančně zajistit, zorganizovat a dotáhnout do konce. Snad proto máme palírnu, moštárnu (mimochodem postavenou a financovanou prostřednictvím obce v tehdejších akcích „Z“), proto máme funkční a dobře vybavenou sokolovnu a pěkné travnaté hřiště včetně sprch a kabin, proto máme spolkovou místnost, proto máme solidní klubovnu SDH, proto máme možnost využívat školní tělocvičnu, cvičnou kuchyň, školní zahradu,  skautskou klubovnu, proto máme „víceúčelové“ hřiště …ale to jsem přeci všechno mockrát uváděl ( a většinu máme všechno „zdarma“ a ono to není samozřejmé – stačí se ptát…..).

Jsem si vědom i toho, že činnost „fotbalových mužstev“ je v podstatě pravidelná – je to množství zápasů spojených s přípravou hřiště, praním dresů, zajištěním dopravy atd…. je to určitě „časově a finančně nejnáročnější spolek“ a proto taky největší (nejvyšší) finanční podpora od obce ( je to špatně??). Jsem rád, že se najde řada „zapálených lidí“, kteří „sportem“ žijí – třeba Vojtěch Zouhar (myslím staršího – ale asi oba…)

 

Snad na dokreslení použiji pasáž naší prezentace ze soutěže  „Vesnice roku 2012“ (do soutěže jsme se přihlásili v roce 2011, když jsem na radnici „nebyl“), cituji:

A co chceme….

Vesnickou pospolitost především pomáhá udržovat a rozvíjet bohatý spolkový život v obci. Všechny spolky přispívají svými akcemi k udržování tradic a společenskému životu a díky tomu se vytváří podmínky pro dobré sousedské vztahy.

Máme Tělocvičnou jednotu Sokol se čtyřmi oddíly kopané, „A“ mužstvo hraje pravidelně krajské soutěže, v současné době 1B třídu. Krajskou soutěž hraje i náš dorost, Víme, že zápasy a tréninky jsou poměrně časové náročné. Obec pravidelně podporuje především žáky a  přípravku  ročním příspěvkem ve výši cca 150 tis. Kč.

Máme šachový klub Garde Lipovec se šesti mužstvy, „A“ mužstvo usilovalo o postup do druhé celostátní šachové ligy. Když vezmeme v úvahu, že každé mužstvo hraje na osmi šachovnicích, jedná se o početnou skupinu lidí náročnou na organizaci, ale i peníze…pořádají každoročně okresní šachový turnaj, udržují kontakt se slovenskými kolegy…

Máme hasiče, kteří vzorně reprezentují obec v požárním sportu a mají nezastupitelnou roli i při práci s mládeží. Každoročně organizují ples a Floriánskou veselici. Obec podporuje činnost hasičů, např. letos částkou 254 tis.Kč.

Máme zahrádkáře, kteří kromě palírny a moštárny organizují košty slivovice, posezení u burčáku, ovocné a zeleninové výstavy, zájezdy na zahrádkářské akce a starají se o zeleň a stromořadí v obci, věnují se božím mukám a křížům.

Máme ženy, které udržují tradici masopustu na který navazuje maškarní karneval pro děti a pravidelně organizují výlety s dětmi do přírody, pořádají oblíbený „den pro ženu“, kde se našim ženám snaží ukázat módní trendy ve všech oblastech života dnešní ženy.

Máme seniory, kteří se vzájemně navštěvují, pořádají různé přednášky se zdravotní a bylinářskou tematikou, organizují ozdravné pobyty a zájezdy po okolí.

Máme skauty, kteří poučnou a zábavnou formou přispívají k výchově naší mládeže. Pořádají pravidelně ples, pálení čarodějnic, celou řadu výletů do přírody, znalostních soutěží…oblíbená je drakiáda, country bál, prázdninový letní tábor….

Máme myslivce, kteří u nás pořádají poslední leč s posezením se zpěváky Kerndlem, Frídlem, Ulrichovými …

Máme štěstí na lidi v činnosti sboru pro občanské záležitosti. Více jak třicet let tento aktiv rady obce vzorně pracuje. Organizuje návštěvy domácností k významným životním jubileím, gratuluje k stříbrným, zlatým, diamantovým a letos i ke kamenné svatbě, několikrát v roce se koná v naší slavnostní obřadní síni vítání narozených občánků do svazku obce, v obřadní síni se každým rokem setkávají představitelé obce s nejlepšími žáky naší školy, dále se žáky, kteří opouštějí tuto školu, sbor zabezpečuje setkání s důchodci, zahájení školního roku apod….. 

A chlubíme se činností Vápeníčku, který vznikl v roce 2002 a který se snaží veškerou činnost zastřešit a napomoci spolupráci mezi jednotlivými spolky. Vápeníček pořádá pravidelně velikonoční a vánoční výstavu,které mají oblibu v širokém okolí,  pořádá koncerty – Hradišťan, Spiritual kvintet, sourozenci Ulrychovi , ale i adventní a vánoční koncerty v našem kostele…,dále  zájezdy na divadelní představení, na muzikály ale i třeba na Alexandrovce apod. Podílí se na oslavě Dne matek, rozsvěcení vánočního stromku, mezinárodního dne dětí, vánoční besídce či lampionovém průvodu apod. Vydává pohlednice, upomínkové předměty s tematikou obce, je aktivní v publikační činnosti z historie obce, zaštiťuje sjezdy rodáků apod. Obec se snaží i tady činnost každoročně dotovat.

 

 

Jenom na doplnění toho všeho:

 

Na otázku - Jaký je Váš názor na uvažovanou výši podpory "spolků" z rozpočtu obce na rok 2017 (350 tis.Kč) – celkem odpovědělo 1.074 „počítačů“. Viz přehled:

zcela nedostatečná      32% (345 hlasů)

představoval bych si více peněz především pro děti    22% (239 hlasů)

přiměřená  22% (239 hlasů)

zbytečně moc  23% (251 hlasů)

 

Už dříve jsem na těchto webových stránkách k financování spolkové činnosti uváděl – opět „kopíruji“:

 

„A na úplný závěr (už ne ze zápisu):
Kromě konkrétních akcí jednotlivých spolků částkou cca 350 tis. Kč, je nutno k podpoře spolkové činnosti připočíst  přímé náklady na užívání
- spolkové místnosti v domě služeb (cca 21 tis. Kč ročně), které je pro spolky zdarma
- spolkové místnosti na Marianíně (cca 12 tis. Kč ročně), opět pro spolky zdarma
- prostory sokolovny (333 tis. Kč ročně ), opět pro nevýdělečné spolkové akce zdarma
- tenisové hřiště (cca 19 tis. Kč), zdarma pro „všechny“
- klubovna hasičů (i když slouží i ZJ SDH) cca 10 tis. Kč
- skautská klubovna (ve škole) – náklady se nevyčíslují
- tělocvična (ve škole) – pro děti a občany do 18 let zdarma – náklady se nevyčíslují
- příspěvek spolkům na akce a plesy od STEMD u s.r.o. (100% vlastníkem je obec) – v roce 2015 16 tis. Kč“

 

Tož tak….

A všem schopným a aktivním občanům (ať se angažují v kterémkoliv spolku) moc děkuji – a nenechte se „naštvat“….

 

FK

 

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 1 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 11.01.2017 08:37
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 17.04

1. Tento týden v pátek 19.4.2024 od 15:00 do 19:00 hodin a v sobotu 20.4.2024 od 8:00 do 15:00 hodin bude v areálu pod obci (u obloukové haly) probíhat sběr velkoobjemového odpadu. Ukládat zde odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky