Obec Lipovec

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Anketa 1
Komu fandíte ?
Sobotkovi
32% (605 hlasů)
Babišovi
24% (449 hlasů)
Bělobrádkovi
14% (272 hlasů)
Fialovi
16% (297 hlasů)
Kalouskovi
14% (272 hlasů)

Oddíl postranní lišty

Náhodná fotka
Obec Lipovec a okolí

Obsah stránky

Rozšířený zpravodaj II - slovo starosty

Občas přemýšlejme.

Léta řešíme jak s odpady – biologický odpad, hnědé kontejnery, kompostéry, nepořádek u topolů, listí… Snažil jsem se „ospravedlnit  a zavést domácí komposty“ – marně. Plastové kompostéry se též „neujali“. Snažíme se využít různých dotačních titulů MŽP či SFŽP – i letos nám byla přidělena dotace - obec obdržela Rozhodnutí o poskytnutí dotace z MŽP ČR ve výši 667 496,50 Kč, vlastní zdroje by činily 117 793,50 Kč, na akci „ Pořízení kontejnerů na bioodpad a štěpkovače“.
Faktem je, že obec požadovala dotaci na pořízení 4 ks kontejnerů (na biomasu – s umístěním u topolů nad rybníkem, u garáže prof. Mikuláška,za  hotelem Zlatá lípa
a u sokolovny – resp. u sportovního hřiště) a hlavně 1 ks nosiče na tyto kontejnery (za traktor). Štěpkovač byl „nutné zlo“. Jelikož to dopadlo trochu jinak – polovina kontejnerů a bez traktorového nosiče a štěpkovač za 0,5 mil. Kč, tak jsme dotaci nakonec neodsouhlasili.
Jenom připomínám rok 2015 a dotační titul  Operační program Životní prostředí, prioritní osa 4, oblast podpory 4.1 - Zkvalitnění nakládání s odpady -  „Separace
a svoz BRO v obci Lipovec “. Byla odsouhlasena dotace v celkové výši 2 584 244,-Kč z toho dotace z Fondu soudržnosti 2.440.342,- Kč, dotace ze SFŽP 143.902,- Kč a spolupodíl obce 287.806,- Kč tj. akce za celkem 2.878.050,- Kč. Nakonec nám nebyla dotace přidělena z důvodu porušení pravidla „de minimis“ (dotace max. 250.000 EUR/ za tři roky !?) – obdrželi jsme totiž dotaci na byty seniorů ve výši 4.800.000,- Kč a údajně bychom tak „narušili podnikatelské prostředí“ – nechápal jsem, ale ….. Této dotace bylo škoda, velká škoda. Celkově lze říci, že jsou poměrně „velké možnosti“ v dotacích – ovšem využití, odborná obsluha a především  zaplacení obsluhy, to je problém většiny moderních zařízení – no a velikost obce…

Ono to není jednoduché – myslím si, že určitě „dědině“ prospívají léta zavedené akce. Jarní úklid a svoz, předhodový úklid a svoz, podzimní svoz listí, 2x ročně velkoobjemový kontejner, sběr pneumatik. A to je ještě celá řada „drobných akcí“ , které během roku provedou kluci ze STEMDU…. (a jsme zase u toho bez lidí a peněz to není ono…). Určitě je zde i vliv PEDOPu – co se týká likvidace odpadů.

Na internetu jsem našel:
Jednoho dne se zeptal Bůh sv. Františka
 Bůh:
       Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly
v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno, co vidím, jsou zelené fleky…
Sv. František:
       To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám "plevel", ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.
 Bůh:
      Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu aby tam rostla tráva?
 Sv. František:
       Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.
 Bůh:
     Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.
 Sv. František:
       Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají jí někdy i dvakrát
do týdne.
 Bůh:
      Oni jí sekají? Suší jí jako seno?
 Sv. František:
        Nikoliv, Pane. Většina z nich jí hrabe a dává do pytlů.
 Bůh:
        Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?
 Sv. František:
            Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.
  Bůh:
      Tak počkej chvilku: Oni to hnojí, aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili?
  Sv. František:
                    Ano Pane.
 Bůh:
     Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce.
 Sv. František:
       Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.
 Bůh:
       Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechaly nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost, aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.
 Sv. František:
       Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady
a platí za jejich odvoz.
 Bůh:
       To není možné!! A co dělají, aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem,
a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?
 Sv. František:
        Po tom, co vyhodí listy, kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.
 Bůh:
          A odkud tento mulč berou?
 Sv. František:
          Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.
 Bůh:
        Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?
 Sv. Kateřina:
      "Blbý a blbější" Pane. Je to opravdu hloupý film o …
 Bůh:
      To je OK, klidně to pusť. Myslím, že jsem o tom už slyšel od Františka…

Občas přemýšlejme.

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 5 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 16.12.2017 11:40
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Důležité oznámení
Placení odvozu odpadu v roce 2018 - 620,- Kč/osoba nebo nemovitost/rok. Podrobně v Obecně závazné vyhlášce č. 3/2017 o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Vyhláška umístěna v sekci ÚŘEDNÍ DESKA.

Oddíl postranní lišty

Translate / přeložit

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Pro slabozraké

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 18.04

1. Sokol Lipovec zve všechny příznivce na další mistrovská utkání,která se uskuteční o nadcházejícím víkendu. Přípravka sehraje netradičně pouze jedno utkání a to v sobotu 21.dubna od 9.00 hod. na...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Odkazy

Patička stránky