Obec Lipovec

Obsah stránky

Rozšířený zpravodaj II - slovo starosty

Občas přemýšlejme.

Léta řešíme jak s odpady – biologický odpad, hnědé kontejnery, kompostéry, nepořádek u topolů, listí… Snažil jsem se „ospravedlnit  a zavést domácí komposty“ – marně. Plastové kompostéry se též „neujali“. Snažíme se využít různých dotačních titulů MŽP či SFŽP – i letos nám byla přidělena dotace - obec obdržela Rozhodnutí o poskytnutí dotace z MŽP ČR ve výši 667 496,50 Kč, vlastní zdroje by činily 117 793,50 Kč, na akci „ Pořízení kontejnerů na bioodpad a štěpkovače“.
Faktem je, že obec požadovala dotaci na pořízení 4 ks kontejnerů (na biomasu – s umístěním u topolů nad rybníkem, u garáže prof. Mikuláška,za  hotelem Zlatá lípa
a u sokolovny – resp. u sportovního hřiště) a hlavně 1 ks nosiče na tyto kontejnery (za traktor). Štěpkovač byl „nutné zlo“. Jelikož to dopadlo trochu jinak – polovina kontejnerů a bez traktorového nosiče a štěpkovač za 0,5 mil. Kč, tak jsme dotaci nakonec neodsouhlasili.
Jenom připomínám rok 2015 a dotační titul  Operační program Životní prostředí, prioritní osa 4, oblast podpory 4.1 - Zkvalitnění nakládání s odpady -  „Separace
a svoz BRO v obci Lipovec “. Byla odsouhlasena dotace v celkové výši 2 584 244,-Kč z toho dotace z Fondu soudržnosti 2.440.342,- Kč, dotace ze SFŽP 143.902,- Kč a spolupodíl obce 287.806,- Kč tj. akce za celkem 2.878.050,- Kč. Nakonec nám nebyla dotace přidělena z důvodu porušení pravidla „de minimis“ (dotace max. 250.000 EUR/ za tři roky !?) – obdrželi jsme totiž dotaci na byty seniorů ve výši 4.800.000,- Kč a údajně bychom tak „narušili podnikatelské prostředí“ – nechápal jsem, ale ….. Této dotace bylo škoda, velká škoda. Celkově lze říci, že jsou poměrně „velké možnosti“ v dotacích – ovšem využití, odborná obsluha a především  zaplacení obsluhy, to je problém většiny moderních zařízení – no a velikost obce…

Ono to není jednoduché – myslím si, že určitě „dědině“ prospívají léta zavedené akce. Jarní úklid a svoz, předhodový úklid a svoz, podzimní svoz listí, 2x ročně velkoobjemový kontejner, sběr pneumatik. A to je ještě celá řada „drobných akcí“ , které během roku provedou kluci ze STEMDU…. (a jsme zase u toho bez lidí a peněz to není ono…). Určitě je zde i vliv PEDOPu – co se týká likvidace odpadů.

Na internetu jsem našel:
Jednoho dne se zeptal Bůh sv. Františka
 Bůh:
       Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly
v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno, co vidím, jsou zelené fleky…
Sv. František:
       To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám "plevel", ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.
 Bůh:
      Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu aby tam rostla tráva?
 Sv. František:
       Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.
 Bůh:
     Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.
 Sv. František:
       Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají jí někdy i dvakrát
do týdne.
 Bůh:
      Oni jí sekají? Suší jí jako seno?
 Sv. František:
        Nikoliv, Pane. Většina z nich jí hrabe a dává do pytlů.
 Bůh:
        Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?
 Sv. František:
            Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.
  Bůh:
      Tak počkej chvilku: Oni to hnojí, aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili?
  Sv. František:
                    Ano Pane.
 Bůh:
     Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce.
 Sv. František:
       Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.
 Bůh:
       Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechaly nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost, aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.
 Sv. František:
       Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady
a platí za jejich odvoz.
 Bůh:
       To není možné!! A co dělají, aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem,
a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?
 Sv. František:
        Po tom, co vyhodí listy, kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.
 Bůh:
          A odkud tento mulč berou?
 Sv. František:
          Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.
 Bůh:
        Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?
 Sv. Kateřina:
      "Blbý a blbější" Pane. Je to opravdu hloupý film o …
 Bůh:
      To je OK, klidně to pusť. Myslím, že jsem o tom už slyšel od Františka…

Občas přemýšlejme.

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 9 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 16.12.2017 11:40
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 17.04

1. Tento týden v pátek 19.4.2024 od 15:00 do 19:00 hodin a v sobotu 20.4.2024 od 8:00 do 15:00 hodin bude v areálu pod obci (u obloukové haly) probíhat sběr velkoobjemového odpadu. Ukládat zde odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky