Obec Lipovec

Obsah stránky

Reakce na sobotní článek.

Reakce na článek.

V sobotu jsem na našich webových stránkách zveřejnil základní údaje o novém hasičském automobilu. No a hned druhý den (v neděli)  jsem musel ( no musel??) reagovat na dotazy:  zda-li jim (hasičům) nestačí to, co mají -   případně na co ten „malý autobus“ mají, kolikrát během roku zasahují ??  Na závěr snůšky dotazů byla věta – to jim tak přeješ, protože se jich bojíš….

Mám „dost let“ a dokáži si povznést na nějaké připomínky vůči mé (naší) práci resp. koncepci o vývoji naší obce (navíc si myslím, že o nějakém směrování obce nemá moc lidí – možná i zastupitelů - nějakou představu či filozofii ….ale nechci ubližovat). O hasičích toho bylo v minulosti dost řečeno, hodně napsáno -  ale přesto si dovolím zopakovat pár faktů (žiji s učitelkou a většina učitelů zastává zásadu, že opakování je matka moudrosti) :

7.3.2003 jsme zřizovací listinou obnovili činnost ZJ SDH (myslím si, že to bylo především zásluhou Zbyňka Kopřivy,Luboše Ševčíka a ing. Tomáše Zouhara). Předcházející události  - vzhledem ke složení  a práci „starého vedení“ ZJ SDH či spíše SDH  ( alkohol, havarovaná avie, stav „zbrojnice“…) – mě dotlačili k závěru, že ZJ SDH nepotřebujeme, že máme profesionální jednotku HZS, která by měla krizové události u nás zvládnout (vedli mě k tomu i fakta výjezdů resp. „nevýjezdů“  v pracovní době – požár kotelny na VKT apod. – a to bylo v místě zemědělské družstvo a tím pádem i řada „použitelných domácích chlapů“ ). Svůj názor jsem změnil při požáru  RD 115 resp.63 – profesionálové přijeli za víc jak půl hodiny a my jsme bezmocně stáli u ohně bez hydrantových nástavců, bez hadic, prostě tragédie….Proto návrat k obnovení hasičů resp. ZJ SDH a jejich postupné dovybavování . Navíc, když vidíte, že se najde skupina chlapů, kteří něco dovedou, o techniku se starají a  udržují ji – proč ne?? A tak se postupně opravila garáž (díra na odpady – hospoda…), při rekonstrukci radnice ( a vestavbě bytů v půdním prostoru ) se opravila i „denní místnost“ se samostatným plynovým topením, vodou….. Nakonec jsme asi v roce 2009 přikročili k záměru stavby nové hasičské zbrojnice (i třeba s ohledem na „novou“ cisternu).

Po volbách do zastupitelstva obce v říjnu 2010 se práce na projektu nové hasičky pozastavily a později v návaznosti na změny v roce 2012 vznikla dokonce petice občanů (je dodnes  na radnici) proti stavbě nové hasičské zbrojnice…

Po několika jednáních jsme se shodli na „nějakém“ řešení a dnes je vydáno stavební povolení na novou hasičku.

Co se týká vybavení  ZJ SDH pravdou je, že v posledních třech letech se do vybavení poměrně hodně investovalo (cca 1,7 mil. Kč)….  A to-  i když jsme - jako ZJ-  zařazení do V.kategorie ( tj. působnost  na vlastním k.ú. – jenom na doplnění údajně ZJ SDH Senetářov, ZJ SDH Rozstání jsou ve III. kategorii – uvádím to jen proto, že dotace na novou „hasičku“ bychom ve III. kategorii zřejmě dostali…)

Závěr:

Nedělám rozdíl mezi SDH a ZJ SDH (samozřejmě pouze u sebe… v účetnictví ano). Hasiči vždycky a většinou všude patřili a  patří ke koloritu dědiny, podílejí se na řadě kulturně-společenských akcích, jsou schopni pomoci při svízelných životních situacích.Po osobních zkušenostech tvrdím, že ti „nejbližší“ schopní a dobře vybavení (kteří navíc ví co mají dělat) chlapi jsou při živelních pohromách to nejužitečnější….. Navíc péčí o mladé hasiče přispívají i k výchově našich dětí – a to je dobře. Jsem rád, že „dobře pracují“.

 

František Kopřiva

P.S.

….a nebojím se jich….

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 3 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 10.01.2017 07:42
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 17.04

1. Tento týden v pátek 19.4.2024 od 15:00 do 19:00 hodin a v sobotu 20.4.2024 od 8:00 do 15:00 hodin bude v areálu pod obci (u obloukové haly) probíhat sběr velkoobjemového odpadu. Ukládat zde odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky