Obec Lipovec

Obsah stránky

Proč ?? (2)

Proč ?? (2)

A tak po několikáté v krátkosti:

Hlavní současné problémy naší obce – asi z mého pohledu: dostatek kvalitní pitné vody, místa pro jakoukoliv formu výstavby RD, seniorské byty, místní komunikace, ČOV, bývalý hotel Zlatá lípa…
A co bylo a proč  (všechno jsem snad tisíckrát již vysvětloval- učitelé mají slogan – opakování je matka moudrosti)?

Sokolovna
Byla v havarijním stavu. Po prodeji tehdejšího hotelu Zlatá lípa (prodal jej Jednota – která jej od obce dostala zadarmo -1.1.1986) jsme najednou neměli společenský sál (na hotelu byl nádherný a k tomu široké zázemí – bohužel….). Proto rekonstrukce sokolovny (kde byl kulturní stánek obce a tělocvična školy před rokem 1981 – kdy se otevřel hotel). Myslím si, že sokolovna po rekonstrukci plní svoji funkci (včetně zázemí pro sportovce - opravené šatny, sprchy, sociální zařízení atd.)- No a že v podstatě bezplatně ji využívají ke své činnosti i jiné spolky – než SK Sokol – to ani nemusím zdůrazňovat. Faktem je, že výdělečné akce – plesy se platí.
Myslím si, že určitě tento objekt má vliv na sportovní a kulturní život obce.

Dům služeb
I tato stavba souvisí s uzavřením hotelu – uzavřením hotelu jsme ztratili poštu, knihovnu, obřadní místnost, „svazáckou“klubovnu…proto DS  a zachování pošty (otázka dnes zní – jak dlouho), proto solidní obřadní místnost se zázemím, proto spolková místnost, navíc jsou obchody – po celé řadě neshod s vedením Jednoty s.d. Boskovice.
Spolková místnost se v podstatě užívá pro spolky bezplatně.
Myslím si, že určitě tento objekt má vliv na sportovní a kulturní život obce.


ZŠ a MŠ
Osobně si myslím, že škola a školka by měla být chloubou každé vesnice. Kdo si pamatuje naši školu před rokem 1988 musí uznat změnu. I. stavba – především tělocvična se zázemím (sokolovna v té době havarijní), plynová kotelna, družina, knihovna (původně to bylo trochu jinak), dílny se zázemím (dnes nevyužívané, ale…). II.stavba – 5 tříd „obecné“ a tři byty (+sklepy), III. stavba odborné učebny využití podkroví (hudebna, výtvarna, cvičný byt, počítačová učebna, laboratoře…).
Prostory školy se využívaji pro děti a mládež bezplatně ( v poslední době SK Sokol – žáci, dorostenci – Paleček – Skauti ….).
Myslím si, že určitě tento objekt má vliv na sportovní a kulturní život obce.
Něco podobného se týká i školky – ta prošla rekonstrukcí v letech 2009-2010 včetně školní zahrady.

Obecní byty resp. obecní budovy
Tady to bylo jednoduché – řada obecních budov potřebovala rekonstrukci či nové využití – a tak v podstatě máme 47 obecních bytů. Bylo třeba řešit nevyužitou „starou poštu“ čp.95, která byla v havarijním stavu – proto 5 bytů, bylo třeba řešit učitelské byty (jednu dobu byl z Lipovce pouze jeden učitel) – proto 6 bytů ve školce a škole, řešilo se zdravotní středisko ( po odchodu gynekologie a rozlehlého dětského oddělení…) – proto 8 bytů, řešila se hasička na Marianíně – proto 2 byty, řešilo se využití radnice (prázdné prostory po odchodu lékařů, střechou na mnoha místech teklo atd. atd) – proto 5 bytů, při rekonstrukci sokolovny – úvahy byt správce – proto 1 byt. Faktem je, že se realizovali dvě nové stavby zaměřené na byty - a to startovací byty, proto 12 bytů čp.338 no a byty pro seniory – proto 8 bytů čp.388. Je škoda, že se vrátili již přidělené dotace  ( 5,5 mil.Kč)  na druhou 12 bytovku (kromě dotací byl projekt, stavební povolení, byla silná stavební skupina…). Je i škoda, že ti, kteří za vrácením dotace stáli – nevidí do financování obce a mohu zodpovědně prohlásit, že byty jsou přínosem a ne strašákem, že obec nebude mít finance na jejich provoz…škoda.
Myslím si, že „mladí“  určitě  mají  vliv na sportovní a kulturní život obce.

Inženýrské sítě

– ty tolik s nadstavbou nesouvisí, ale bez nich….

Veřejný vodovod (napojení na vodojem nad Lipovcem, propojení s vodovodním systémem obcí Drahanské vrchoviny – od Rozstání), plynofikace, kanalizace, veřejné osvětlení, místní rozhlas, chodníky, komunikace, sadové úpravy – to vše v osadě Marianín

Veřejný vodovod (přečerpávací stanice s vodojemem pod obcí, rozvody po obci včetně nové zástavby, vodovodní tlaková stanice ), plynofikace obce, veřejné osvětlení, místní rozhlas, chodníky kolem „hlavních cest“, místní komunikace (v nové zástavbě ale i Víry, Černá skála, sokolovna, chaloupky...), různé kanalizační přípojky (od „drůbežárny“, od kostela, v chaloupkách, v nové zástavbě… ) to u nás v Lipovci.

Zainvestování území pro stavbu RD – to je téměř 9 ha vykoupených, zainventovaných (tj.  sítěmi vybavených) pozemků a celá řada nových RD (řekl bych čtvrtina nového Lipovce). Že noví a mladí lidé ( to jsou většinou také děti a tím i naděje na solidní provoz školky, školy – ale i….), kteří spojili svůj život s Lipovcem  jsou nadějí Lipovce – o tom se snad nemusíme přesvědčovat.

Samozřejmě bych mohl rozebírat hasičku Marianín, víceúčelové hřiště, novou hasičku, ale i starou…Ono tou výstavbou se tvoří podmínky pro nadstavbu – pro sportovní a kulturní život v obci. Navíc stál jsem u zrodu Zpravodaje lipoveckého úřadu, stál jsem u zrodu Vápeníčku (včetně finanční podpory…). Takže to tvrzení – že žiji jenom výstavbou- není dle mého názoru objektivní.

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 6 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 22.04.2018 19:49
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 26.02

1. V úterý 20.2.2024 proběhlo v sokolovně v Lipovci setkání občanů se zástupci projekční firmy PROVOD, tato společnost bude pro naši obec připravovat projekt na novou kanalizaci včetně čistírny odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< březen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky