Obec Lipovec

Obsah stránky

Plnou parou vpřed

Plnou parou vpřed….

Já vím, já to měl těch třicet let moc jednoduché – nebyl vodovod, nebyl plyn, nebyly obecní byty, do obecních objektů většinou teklo (anebo bylo zamrzlé ústřední vytápění či parkety v metrových vlnách atd.atd.), anebo byly poloprázdné, z hotelu nás vyhodili, Marianín byl  chvílemi jak po válečném bombardování, nebylo kde stavět, občané nám odcházeli a jejich počet pomalu klesal k tisícovce -  prostě bylo velmi jednoduché si něco naplánovat a udělat, jak samozřejmé.  Někdy mám radost a pocit zadost učinění, když slyším, že v současné době  Lipovec v podstatě všechno má…

Já vím, mně se to hovoří, když už to mám za sebou a jsem starobní důchodce. Na nedávném předvolebním setkání zazněly v diskusi věty typu kolektivní práce, spolkový život, první demokratické volby po roku 1989 a tak….

Několik vět (já už jich několik řekl na tom setkání…) :_

Kdysi dávno jsem chodíval ke „Sládkům“ na mariaš.  Na začátku každé hry se rozdaly karty (něco podobného udělali naši spoluobčané ve volbách 26.1.2019). No a pak se hlásilo či licitovalo a hra mohla mít  mnoho podob.  Od „žebráka“ , přes „sto, sedum“ až po „valáta“ či  „sto, sedum, valát “  … a  „flek“ či výš,  anebo se vůbec nehrálo. Nutno dodat, že i toho „žebráka“ se muselo umět uhrát….

K té kolektivní práci – no, osm volebních období jsem se snažil a navrhoval akce (které mně zastupitelstvo schvalovalo). Někdo musí mít vizi, někdo se musí vyznat v penězích, někdo musí vědět jak na to. Slyšeli jste někdy, že za něco může zastupitelstvo – já mám zkušenosti, že za všechno může starosta…Musím dodat, že většinou jsem v každém zastupitelstvu našel člověka, který mně pomáhal, ale nevzpomínám si, že by jich bylo nějak víc, kdepak patnáct (jenom tak – v letech 1988-2008 to byl Josef Strejček, k němu navíc v letech  1990 – 1994  ing. František Jelínek, 1994-1998 Libor Dvořák, 1998- 2002  Mgr.Jaroslava Školařová, Josef Kratochvíl, 2002-2010 Mgr. Jaroslava Školařová  2012-2014 – to bylo zvláštní období, 2014-2018 JUDr. Jiří Kolmačka). Ke konci volebních období byl někdy problém zajistit  osm zastupitelů na zasedání (aby bylo zasedání usnášení schopné). Nevím, možná…to víte, nová doba. Možná to bylo i mou povahou, mým vystupováním. Ale mohu zodpovědně prohlásit, že jsem měl vždy obrovskou radost, když se mi podařilo návrhy solidně zdůvodnit a  „prohlasovat“  (někdy pouze o jeden hlas, ale podařilo se. Nutno dodat, že jsem tři hlasování prohrál a vadí mně to do dnes - hasička vedle radnice , druhá dvanáctibytovka, cyklostezka ke kaštanu....). Mockrát jsem při hlasování zastupitele litoval – já to několikrát říkal a psal. Dnes není problém zastupitele informovat – při projednávání třeba hospodaření obce,  STEMDu, školy jim posíláme cca 15 stránek  „finančních údajů“  (dá se říci „přežvýkaných“, upravených - samozřejmě jsme schopni poslat celé sestavy). No a pak chci (co já, ale zákon), aby výsledky hospodaření schválili (prodavačky, řidiči, stolaři….ne, že bych je podceňoval). A ono je to podobně ve všem. Prostě na radnici musí být člověk, který ví, co chce a ví, jak to udělat či jak se k tomu dostat.

 A mám též takovou zkušenost  na kterou bych rád nového starostu upozornil – je celá řada lidí, kteří dokážou  jen kritizovat či „tlachat“, nebo dokonce „ničit“. Ale nedokážou něco smysluplného „porodit“. Abych nepřeháněl, možná dokažou, jenom pro sebe. To mně říkala Jaruška - na obecních objektech vidíš každou "hovadinu", ale vlastní barák se ti rozpadá....

Já vím, ono ta „moje koncepce“  se ne všem líbila. Ale já měl obrovskou výhodu – měl jsem kolem sebe lidi, kteří mně ty moje představy pomáhali naplňovat (jednu dobu i 35 - mluvím o STEMDu,s.r.o.). A viděl jsem nebo jsem si dokázal představit konec každé akce resp. kam to chci nebo spíše musím, dotáhnout. A měl jsem blízko ke stavebnictví. To není vůbec jednoduché…. Já se bavil výstavbou –  já k životu potřebuji něco za sebou vidět…

Ono i ten spolkový život jsme výstavbou přeci podporovali – mnoho lidí si to možná neuvědomuje, ale kde bychom se scházeli, bavili, sportovali, učili…nebýt  „výstavby“.

A ty demokratické volby – nevím, jak to bylo vůbec myšleno. Možná rok 1986 – to byla jednotná kandidátka „národní fronty“ - tam byli členové všech zájmových organizací  ( mně tak připadala letos kandidátka č.1 - hasiči, Sokol, zahrádkáři - nic ve zlém). Ale potom ?? V čem byly nedemokratické ??

A tak novému starostovi přeji, aby měl vizi, aby ji také dokázal zrealizovat. A hlavně, aby mu osud Lipovce ležel na srdci.

 

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 8 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Překvapený
(IP: 185.59.222.114)
05.02.2019 | 08:52
Je hezké, že starosta nepodceňuje prodavačky, stolaře a řidiče. Nakonec si je doporučil a jeho syn je obsadil do do své kandidátky na pozice 10, 13 a 15.
Odkaz: http://
Rozdíl
(IP: 91.197.129.74)
02.02.2019 | 15:35
Srovnání exstarosty jednotné kandidátky „národní fronty“ z roku 1986, v níž byli členové všech zájmových organizací se současnou kandidátkou z roku 2019 kulhá na obě dvě nohy. Za minulého režimu se sestavovala kandidátka, aby to opticky nevypadalo tak, že komunisti jsou jako kůl v plotě. Stranické vedení KSČ vždy navrhlo někoho z nějakého spolku a volební lístek nesměl být upravován, lidi prakticky byli nuceni tento volební lístek dát do obálky a zanést přímo do volební urny. Kdo nešel k volbám nebo šel upravit volební lístek za plentu, ten se dostal do hledáčku zájmu státní bezpečnosti. Dneska jsou volby opravdu svobodné. Na vesnici jsou zejména o angažovanosti občanů. Větší důvěru získávají ti, kteří mají buď zkušenosti v politice nebo se nezištně angažují v různých spolcích, které dělají činnost pro své spoluobčany. Tito angažovaní občané získali průřezem všech třech kandidátek více než 200 hlasů. Tedy až na dvě vyjímky v kandidátce č. 3, kde nešlo o předchozí zkušenost v politice či angažovanost, ale příslušnost k exstarostovi.
Odkaz: http://
Datum a čas: 31.01.2019 07:48
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 22.04

1. V úterý 23.4.pořádá Organizace tělesně postižených v Lipovci další turistickou vycházku. Tentokrát se půjde z Jedovnic do Rudického propadání. Sraz zájemců je ve 12.30 na autobusové zastávce...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky