Obec Lipovec

Obsah stránky

Odcházející žáci.

Odcházející žáci

Ve čtvrtek jsem měl v obřadní síni v 17.00 setkání žáky, kteří opouští naší školu. A opět s rodiči. Letos to bylo moje poslední přijetí žáků opouštějících naši školu.

A opět jsem použil  loňský text mého proslovu:

Škola končí.
A prázdniny začínají.
Vy – chlapci a děvčata 9 třídy naší základní školy  zítra  základní školu opouštíte, končíte v podstatě první životní etapu.
Že  všechno  není  v životě  snadné,  že  řada  věcí  vyžaduje odříkání a přináší těžkosti, všichni dobře víme. Staré lidové přísloví říká, že trpělivost  růže přináší a dobré  slovo železná vrata otevírá. Moudře napovídá, jak je cesta  k dokonalosti v celém lidském bytí pracná a dlouhá.

 Postupně budete objevovat další v uvozovkách životní pravdy -  že recept na štěstí se nenajde v žádné kuchařce. Že přátelství a láska nerostou u cesty, že bez bolesti se nic nenarodí, že úsměv nic nestojí a přece je za všechny peníze, že lidi k sobě mají spíš daleko než blízko a že všichni touží a zaslouží si pohladit po duši .

Vážení rodiče,

Snad na všechno člověk v životě potřebuje papír – na auto řidičský průkaz, na podnikání živnostenský či výuční list , zbrojní průkaz na zbraň,  pas na cestování atd. Pouze na to nejzodpovědnější poslání tj. zplození a výchovu dětí nepotřebuje teoreticky nic. A tak pro nás pro všechny bych zopakoval  slova biblického krále Šalamouna, který ve třinácté kapitole knihy přísloví napsal:
„Kdo šetří hůl, nenávidí svého syna. Kdežto kdo jej miluje, trestá ho včas.“
Vím, že to není jednoduché, že se každý rodič snaží pro své potomky zajistit to nejlepší, ale také si myslím, že je přirozené s dětmi si sednout, pohovořit a poukázat či přiznat pochybení a najít z dané situace rozumné východisko. 

Milá mládeži:
Jsem si vědom toho, že učení na naší škole  pro Vás nebylo vždy jednoduché. Možná jste také proživali pocity jako autor následujícího citátu:
„Žák  musí vědět všechno,
Učitel  všechno, co je v knihách,
Zástupkyně ředitelky  musí vědět, kde jsou ty knihy,
a ředitelka, kde má zástupkyni.
Važte si rodičů. Já vím, ono to není jednoduché. Vím, že celá řada věcí je pro Vás samozřejmá – ve vašich domácnostech topení topí, lednička chladí, pračka pere, světlo svítí, vždy je tam něco na zub….ovšem tyto samozřejmosti někdo musí zajistit, koupit, zaplatit….Rodiče jsou lidé jako ostatní – můžete se tedy k nim chovat s týmiž ohledy jako k ostatním, vážit si jich a dokonce je i mít rádi. Nikde není zakázáno rodiče zdravit, loučit se s nimi, omlouvat se jim a dokonce někdy poděkovat. A nezapomeňte je informovat o tom, že domů přijdete později či dokonce vůbec ne…..
Ke svým rodičům se chovejte tak, jak by jste si přáli, aby se jednou vaše děti chovali k vám.
Je známá – podotýkám dva tisíce let stará věta – řeckého filozofa Sokrata o mládeži:
Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele.
Ta věta, ač zní jako ze současnosti, je stará víc jak dva tisíce let…..

Člověk se málo zamýšlí nad svým životem, nad svým posláním …Pravdou je, že nikdo z nás – já, Vy, Vaši rodiče, učitelé, prostě všichni – nikdo z nás se o život neprosil…Určitě jste slyšeli jméno Jaroslav Vrchlický. Ten napsal:
Člověk jest nevinen v bolesti své. On neřekl otci: Zplodiž mně, a matce své: podej mi prs života svého. On plakal, když se narodil, ale rodiče jeho smáli se při zplození jeho. Jaká ironie!

        Nikdy v životě neklesejte na mysli, sebevětší problém má své nějaké řešení- samozřejmě jednoduší je těžkostem se vyhýbat. Věřte, že člověk, když chce, vydrží hodně….
Ať se Vám to ve Vašem životě daří……

Vážení přítomní:
Přál bych Vám všem, kteří teď opouštíte školu, všem-slečnám a pánům ze Studnic, Kulířova, Rozstání, Baldovce, Marianína, Holštejna a Lipovce,všem, kteří stojíte na prahu života, aby jste své budoucí povolání, měli zároveň i jako koníčkem či zálibu. Pak není problém se mu cele obětovat, protože všechna ta námaha se vrátí. Vždyť jsme tu jenom na chvilku, proto se musíme snažit, udělat maximum, abychom byli šťastni.
Já jsem se ve svém životě mnohokrát přesvědčil o tom, že náhoda sice má vliv, ale daleko větší roli má vůle a cílevědomost. Potvrzuje to známé přísloví: „Štěstí přeje připraveným“. Možná není daleko od pravdy jeden český herec, který v oblíbeném filmu pro pamětníky prohlásil, že štěstí je muška jenom zlatá.
Snažil jsem  se Vám říci , že máte život ve svých rukou především vy sami. Chtěl bych vás povzbudit, abyste si vytyčili odvážné cíle a abyste našli dostatek vůle k jejich uskutečnění. Pokud budete cílevědomí a odvážní, tak nepochybuji o tom, že Vám pomůže i náhoda a že na Vás občas usedne vzácná „muška jenom zlatá“.  Kladu Vám však na srdce ještě něco. Zvažujte dobře cesty a prostředky, jimiž budete své cíle uskutečňovat. Jde o to, že k jednomu a témuž cíli jde dojít buď poctivě nebo cestou podrazů a v nejhorším případě dokonce přes mrtvoly. Jsem však přesvědčen o tom, že Vás Vaši rodiče vychovali dobře a že na Vás všichni budeme moci jednou být hrdí.
Važte si proto svého vzdělání, které je Vaším největším atributem.

         Honza Volf napsal hezkou básničku:  Přeji Vám požehnaný další roky, hodně pohody a zdraví a ne v zadku pyšná péra paví. Hodně sluníčka v té Vaší duši a hlavně lásku v srdci. A vězte, že člověku víc radost a úsměv sluší. A tak se mějte rádi -  holky a kluci. A ten kdo chce mít svůj život hezký, tak proto něco dobrého udělat musí. Ale zatím stačí, když si budete dávat štípaný pusy. To aby jste neměli z chladu a odcizení kůži husí. Samota člověka dusí. A proto Vám přeji hodně lásky a slunce, to aby ten Váš život nebyl nikdy u konce.
A snad na úplný závěr citát Eduarda Basse:
„Ať už říkají cokoli, ve skutečnosti mají žáci i učitelé školu rádi: jsou tam totiž přestávky“.

Přeji Vám jménem svým hodně krásných chvil ve Vašem dalším životě.

A snad za zopakování stojí:
Závěrem tohoto článku bych chtěl poděkovat paní Dagmar Průchové za zajištění bezproblémového průběhu celé akce včetně zajištění občerstvení. No a samozřejmě učitelům a také ředitelce školy Mgr. Jaroslavě Školařové – zajištění žáků, květin,dárkových předmětů, programu…(i pro ni to bylo poslední přijetí žáků opouštějících naši školu u starosty obce). Osobně si myslím, že celá akce má solidní úroveň (ale znáte to – vlastní chvála …..).

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 1 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 02.07.2018 08:35
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.05

1. Zveme občany na 14.zasedání Zastupitelstva obce Lipovec, které se koná v úterý 21.5.2024 od 18:00 hodin ve spolkové místnosti Domu služeb v Lipovci. Podrobný program jednání je zveřejněn na fyzi...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< květen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky