Obec Lipovec

Obsah stránky

Místní komunikace

 

Místní komunikace,jejich stav. Zajištění předpokládané „údržby“ MK – akce „bytovky“. Pasport MK.

Místní komunikace

Dle pasportu MK z 27.11.2013 máme v evidenci 8,787 km místních komunikací o celkové ploše 27.685 m2. Nutno dodat, že „máme v evidenci“ – dle nás, ale většina je nezkolaudována, geometricky nezaměřena ( v katastru jsou většinou zavedeny celé „obecní“ parcely, na kterých většinou  nejsou jenom „komunikace“). Část místních komunikací leží dokonce na soukromých pozemcích…..(např. za zdravotním střediskem = Škvařil Antonín, od telefonní budky k sokolovně = JUDr. Kolmačka Jiří, zahradnictví – benzinka = Vintr Miroslav). V období 2012 – 2014 jsme dávali dohromady geometrické zaměření chodníků kolem II/378 a III/3783 a provedli jejich majetkové „vyrovnání“  i s vložením na katastr  (ještě zůstávají některé majetkově nedořešené -  Karel Zouhar, Vlastimil Kotulan a především SÚS Blansko – největší část = dolní pohostinství – točna, Černá skála – Sloukovi, Boží muka u bývalé administrativní budovy ZD…). Víme, že to není jednoduchá věc, trasy geometricky zaměřit, zpracovat jednoduchou projektovou dokumentaci současného stavu, vypořádat pozemky a získat „schválení" Městským úřadem odborem stavební úřad ) a to včetně změn kultur atd. atd….  Svým způsobem vidím opačné řešení – komunikace postupně „opravovat“ – živičný koberec – a potom teprve zaměřit a….má to jeden háček – možný nesouhlas majitele pozemku….. Většina MK je nezpevněna 5,607 km (17.282 m2) či pouze částečně zpevněna.

Zpevněné plochy

Samostatnou kapitolou jsou „poměrně rozsáhlé“ zpevněné plochy – parkoviště u 8b.j. senioři čp.388 (zkolaudováno) – povrch zámková dlažba, parkoviště „Údolíčko III“ – při vjezdu (zkolaudováno) – povrch zámková dlažba, parkoviště u 12 b.j. čp.338 (zkolaudováno) – povrch zámková dlažba, parkoviště u MŠ – povrch zámková dlažba, parkoviště u ZŠ (zkolaudováno) – povrch zámková dlažba, parkoviště u zdravotního střediska (zkolaudováno) – povrch zámková dlažba, parkoviště za zdravotním střediskem – povrch zámková dlažba, parkoviště u radnice – povrch zámková dlažba, parkoviště u kostela – povrch neurčitý, původně asfaltem prolité kamenivo, zadrcené štěrkem, parkoviště u sokolovny - povrch „balená“, parkoviště nad hřištěm (zkolaudováno) – povrch „balená“, parkoviště u hotelu (zkolaudováno) – povrch „balená“, parkoviště za hotelem – povrch „balená“….   (parkoviště u dolního pohostinství  x pozemky pod parkovištěm nejsou ve vlastnictví obce ???). Ono i ta údržba těchto ploch se zámkovou dlažbou něco stojí – kromě zimní údržby to je i „letní“ údržba – 2x ročně postřik „ROUNDAPEM“….ale i min. jarní a podzimní úklid…

Co letos musíme a co chceme….

 V letošním roce musíme provést vodorovné dopravní značení parkovacích míst  u parkoviště nad hřištěm, vodorovné a svislé dopravní značení (2x zdravotně postižení) u sokolovny… jsou to „dluhy“  z kolaudací akcí dotýkající se komunikací a parkovišť – viz závěr roku 2016….V letošním roce chceme provést opravu komunikace v bytovkách a řadovkách + parkoviště pod bytovkami 268,267 a v „Údolíčku I“ nad Švédovými L 307 (viz „skici“ z minulého zasedání RO). Po dlouhých úvahách se „pustíme“ i do komunikace u novostaveb u „kříže“ na horním konci obce (směrem ke „Kojálu“).

Zimní údržba

Jelikož máme skoro jarní období a letos byla zima jaká má být tj. s dostatkem sněhu, mohu připomenout „zimní údržbu“ resp. problémy s prohrnováním sněhu (že zima působí celou řadu problémů souvisejících navíc i s jinými oblastmi – svoz komunálního odpadu…). Tradičně jsou problémy s parkováním vozidel na místních komunikacích, problémy jsou se sněhem v době, kdy nepadá, ale sníh je a fouká vítr ( takže vznikají závěje  a těchto lokalit přibývá – Marianín, za kostelem, novostavby v „Údolíčku II“ a „III“, pod bývalým areálem VKT… roky uvažujeme o „sněhových polních zábranách“….). Faktem je, že průběžná a pravidelná „zimní“ údržba místních komunikací a chodníků „něco stojí“. I v letošním roce uvažujeme s nákupem dalších cca deseti plastových žlutých posypových nádob a jejich umístění na „inkriminovaná“ místa  (lokalita pod drůbežárnou, „Víry“ ( zde se musí odstranit „letitý“ paradox „jarního“ období – z rybníčku při tání vytéká poměrně dost vody no a „míjí“ kanalizační mříž …a před státní silnicí III/3783 bývá při ranních nízkých teplotách velmi nebezpečné kluziště…),  cesty z III/3783 k sokolovně – „samoobsluha“, „hotel“…..) Na straně druhé člověka potěší pochvaly (třeba dotýkající se povrchu chodníků, ale i jejich „zametání“…). Ale jsou i kritické připomínky – tam, kde je „polní cesta“, vyježděné koleje tam nejde komunikaci dost dobře shrnout….

Informace občanům

Zajištění letošních prací na místních komunikací – během měsíce března svoláme jednotlivé majitele garáží (u digitální ústředny…) a projednáme s nimi jejich podíl na zpevnění zbývající plochy (od uvažované opravované komunikace – jedná se o cca 1,25m). Během měsíce března svoláme jednotlivé majitele rod. domků (za mateřskou školkou) s cílem dořešit způsob napojení jednotlivých nemovitostí na opravovanou vozovku…

 

Co na to rada obce

Usnesení 273/47/RO

Starosta zaslal všem členům RO návrh na řešení místních komunikací v lokalitě garáže, bytovky, řadovky, s návrhem vyslovili radní souhlas, kromě podélného parkoviště nad Švédovými 307 (původní návrh byl podélné parkoviště od Švédových až po současné parkoviště u čp. 338 – nakonec byla odsouhlasena varianta podélné parkoviště od Švédových po konec zahrady Švédových resp. po „sjezd“ k bytovce 338 od jihu).

H: 5-0-0

Usnesení 274/47/RO

Dále starosta informoval radní, že si svolal majitele garáží a to na pondělí 27.2.2017 na 17.00 hod. (spolková místnost domu služeb) s tím, že mezi místní novou místní komunikací a stavbou garáží zůstane prostor cca 1,25 m, který může zůstat buď vyštěrkován anebo s příspěvkem majitelů garáží cca 400 Kč/m2 (bez DPH) bude tento prostor osazen zámkovou dlažbou tl. 8 cm. Rada obce Lipovec souhlasí s navrženým řešením.

H: 5-0-0

Usnesení 275/47/RO

Radní se dále dohodli, že komunikace v řadovkách bude maximální šířky 5 m s tím, že ve vjezdu k RD Bejčkových 286 bude vybudováno obratiště (majitelé souhlasili). Starosta uvedl, že i majitelé RD v lokalitě „řadovky“ jsou sezváni na pondělí 6.3.2017 na 17.00 hodin do spolkové místnosti Domu služeb. Záměrem je informovat je o uvažované opravě MK a její umístění především v návaznosti na sjezdy do garáží u řadovek.

H: 5-0-0

Usnesení 276/47/RO

Celou oblast místních komunikací starosta zakončil dotazem, jak dále postupovat. Navrhl variantu -  místní komunikace postupně opravovat, geometricky zaměřit, stavebně zdokumentovat a „uznat či přiznat“  parcely jako místní komunikace…. Rada obce Lipovec uvedený postup odsouhlasila.

H: 5-0-0

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 6 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 25.02.2017 08:55
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.04

1. Sokol Lipovec seznamuje své příznivce s programem svých družstev, který je tentokrát rozprostřen na celý týden. Ze začátku bude mít napilno sdružené družstvo mladších žáků Lipovec/Ostrov, jež ab...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky