Obec Lipovec

Obsah stránky

Liják

Liják.

Včera jsem byl v Blansku a před druhou hodinou mně volala Maruška, že v Lipovci hodně prší a kolem radnice nestačí „kanály“ srážky brát. Ona ví, že se dva měsíce „strachuji“ o zemní přehrážku pod obcí – na „rybníčku“ je ucpaný požerák (což je v podstatě kanalizace v hrázi) a i při normální vodě rybníček přetéká bokem – mám strach, že při větších srážkách dojde k vymletí zeminy a protržení hráze…(faktem je, že jsme zkoušeli vodu odčerpat, snížit hladinu – a dostat se tak ke kanalizaci – nešlo to. Požádal jsem naše hasiče – tvrdí, že ani oni hladinu rybníčku svojí technikou nesníží a tak hledám východisko…).

Po příjezdu do Lipovce jsem projel obec – asi nejhorší stav byl od horního rybníka po vjezd do obce od Kojálu. Po silnici se valila žlutá řeka – od obrubníku k obrubníku. Tato část obce – levá strana extravilánu (při vjezdu od Kojálu) -  je vždycky při větších srážkách problematická – příčinou je to, že celé pole od Kojálu má spád v podstatě skoro k moštárně. Ačkoliv tam nebyla kukuřice (která v minulosti byla hlavní příčinou) – je tam ječmen, ale dlouhodobé sucho asi bylo příčinou, že půdy vlastně nic nebrala. Bylo to vidět už „u kříže“ kde se hrnula první žlutá řeka. No a tradičně zahrada u Koudelků resp. jejich plot připomínal „Niagarské vodopády“ (tedy když má člověk hodně fantazie …). Viděl jsem i otevřená vrata. Špatné to bylo i na cestě od kostela k RD 330    - tam někdo navezl na břeh ornici - no a třetina se "přemístila" pomocí vody na asfalt, bylo tam bahno. No a o polní cestě k lesu (kolem RD 339) se to ví....  Projel jsem celou obec – byl jsem rád, že nová komunikace v „Údolíčku“ bez problémů, byl jsem rád, že i zámková dlažba, prováděná v „Pazderně“, odvádí vodu, tak jak jsme si s Alešem představovali. Myslím si, že se osvědčují i budované rošty (prováděné přes celou šířku místních komunikací) – tedy kromě „Vírů“ – tam je rošt pod rybníčkem úplně na …..

A tak v podvečer jsem po projetí celé dědiny  (včetně Marianína) to celé uzavřel, že musíme upravit včera dělané rošty na místních cestách – k MŠ, u čp.36 …že chlapci budou muset všechny rošty objet a vyčistit, že je třeba se věnovat roštu u „Vírů“, že je třeba opravit kanalizaci u „Plaváčka“, že v příštím roce je třeba věnovat pozornost komunikaci „kříž-moštárna“ a vybudovat tam dva sběrné rošty, je třžeba prodloužit větev kanalizace (vybagrované v současné době  pro novostavby za kostelem) až k "polní cestě" a nejlépe s roštem…. já vím, voda se hromadí vždy na nejnižším místě, já vím, že vodu z prudkých dešťů všude nezachytíme, já vím, já vím "plné rošty" vodu nevezmou, já vím…

Přemýšlím, poměrně velké plochy zpevňujeme (většinou „balenou“, ale i zámkovou dlažbou) a tak srážková voda rychle odtéká – vezme tu vodu současná kanalizace budovaná v padesátých letech „bůhvíjak“. Jsem na radnici přes třicet let, dosud to vždy vzala. Ono i ta včerejší „žlutá řeka“ končila u „Plaváčka“ v podzemí  v kanalizaci.

Jo, a přehrážka resp. hráz, taky vydržela….     

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 5 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 06.06.2018 06:53
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 19.02

1. Sdělujeme občanům, že ve středu 21.2.2024 bude mít Marie Kopřivová úřední hodiny na Obecním úřadě v Lipovci pouze do 12:00 hodin. 2. Drůbežárna Prace bude ve středu 21. 2. v 10:45 hod. před ob...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< únor 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky