Obec Lipovec

Obsah stránky

Komíny - upraveno - z internetových

Nezapomeňte na revizi komínu, hrozí malér

Letošní topná sezóna už začala, mnoho lidí však podle zkušeností hasičů a pojišťoven stále podceňuje údržbu komínů a kotlů. Často tak riskují vznik požáru s možnými tragickými důsledky. Současně mohou přijít o výplatu pojistného plnění.
Loňského roku bylo takových požárů více než 750 z celkového počtu 881. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry v komíně,“ varuje mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.
Stejně tak je však důležité mít v pořádku samotné topidlo. V loňském roce došlo k 120 požárům topidel. Nejčastější příčinou byla podle hasičů jeho špatná instalace nebo nesprávné umístění. Dále pak technická závada na topidle a jeho špatný stav.
Podle nové legislativy by měl být každý komín vyčištěn minimálně jednou do roka, pokud lidé topí pevnými palivy, pak je to třikrát do roka. „Pro vlastníka, který provozuje spalinovou cestu v rozporu s tímto zákonem, je výše pokuty stanovena až na 10 000 Kč u fyzických osob a až na 100 000 korun u firem a podnikatelů,“ dodává Zaoralová.
Spalinové cesty je nutné udržovat nejen doma, ale také na chatách a chalupách. Ať už má objekt kotel s komínem, kamna či je v něm umístěn průtokový ohřívač. Komín si můžete vyčistit i sami. Kominík pak následně jen vše překontroluje a vydá zprávu.
Provádět revizi je však nezbytné u všech spalinových cest. Mezi ně patří třeba i digestoře plynových sporáků. I když ty se běžně nekontrolují, v případě požáru může mít problém s takovou digestoří bez revize i pojišťovna. Frekvence nutných kontrol u spotřebičů paliv se odvíjí od druhu spalovaného materiálu. Základní lhůtou pro čištění spotřebiče do 50 kW při celoročním provozu je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.
Pojišťovna může plnění odmítnout
Například jen pojišťovně Generali klienti každoročně nahlásí přes dvě stě pojistných událostí, které souvisejí s požáry v domácnostech a budovách.
„Z našich šetření vyplývá, že třicet procent případů je způsobeno závadou na topném systému, zejména komínu,“ uvádí mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Současně zdůrazňuje, že pokud se v případech pojistného plnění zjistí, že komín či jiné spalinové cesty nebyly řádně udržovány, a právě z tohoto důvodu došlo ke škodě, má pojišťovna právo plnění zkrátit, či dokonce odmítnout.

Když už je oheň na střeše
Pokud se vám vznítily saze v komíně, hasiči radí nehasit je vodou. Mohlo by totiž dojít k popraskání nebo výbuchu. Zavolejte hasiče, v mezičase můžete krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína. Také odstraňte všechny hořlavé materiály z blízkosti komína.
A co dělat v případě, že cítíte plyn? V první řadě uhasit jakýkoli oheň, poté otevřít okna a vypnout hlavní uzávěr. Vypnutá by měla být i veškerá elektronika. Také byste měli varovat sousedy. Ne však zvoněním, ale raději důrazným zaklepáním. Vyhnout byste se měli případně i výtahu. Samozřejmostí je opět neprodlené přivolání hasičů.
„Kromě udržování dobrého technického stavu topidel doporučujeme vybavit domácnost autonomními hlásiči požáru a detektory plynu. Za samozřejmost již dnes považujeme přenosné hasicí přístroje nebo spreje, které by měla mít každá domácnost,“ doporučuje Zaoralová. Například ceny detektorů spalin se podle ní pohybují už od několika set korun.
Nejčastější poruchou plynového kotle bývá podle expertů nefunkční baterie v prostorovém termostatu či nedostatečné množství vody v oběhu ústředního topení. Takzvané vafky zase pozlobí nejčastěji vadným termočlánkem. „Naši technici nejčastěji vyjíždějí právě kvůli špatnému termočlánku nebo únikům plynu. Obojí často souvisí se zanedbáním pravidelné kontroly či seřízení,“ shrnuje dispečerka servisního střediska Trasko Lenka Brunclíková.

P.S.

Revizi plynových spotřebičů v obecních budovách a obecních  bytech provádí  pan Kubíček, mobil 603779590.

Revizi spalinových cest a komínů pro plynná a pevná paliva v obecních budovách a obecních bytech provádí pan Kuběna, mobil 775049884.

 

Datum a čas: 18.11.2016 06:47
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 04.03

1. Drůbežárna Prace bude ve čtvrtek 7. 3. v 10:45 hod. prodávat: mladé kuřice a kohouty, roční slepice, krmivo pro drůbež a králíky, vitamínové doplňky a dále pak vykupovat králičí kožky - cena ...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< březen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky