Obec Lipovec

Obsah stránky

Každodenní život

Vyslechl jsem názor svého spoluobčana ( a měl toho na srdci hodně):

Pořád jenom píši o cestě v Údolíčku, o hasičce a neřeším ( on to řekl trochu jinak) každodenní problémy  obyčejných lidí – a uváděl hřbitov, veřejné osvětlení, spadané listí, nová cesta v Údolíčku (kterou se chlubím)a hned „ rozbagrovaná“ , stav přerostlých stromů na veřejných prostranstvích (co když spadnou na auto či domek – kdo to bude platit).
Jsem si plně vědom, že určité problémy lidi „tlačí“ a že chtějí znát řešení a nějaké stavby je nezajímají.
Navíc – i když to možná jiní tak nevnímají- nad různými připomínkami svých spoluobčanů leckdy dlouze přemýšlím.

Takže mých pár slov:

Hřbitov
 – je to letitý problém resp. mnoho let  (30 let) vysvětluji, že „holý“ hřbitov  je špatně, že kořeny tůjí nezničí pomníky, prostě, že tůje na náš hřbitov patří ( já vím – Kunštát, já vím). Mnohokrát jsem uváděl, že je řada hřbitovů na okraji lesů  ( a je tam jehličí a listí ve velkém) …a že je velmi málo hřbitovů , kde k nebi ční pouze mramorové pomníky . Faktem je, že po vichřici byl hřbitov v „žalostném stavu“. Faktem je, že především starší lidé mají určité zdravotní problémy a tak úklid pomníku a hrobového místa je pro ně obtížný… Není to jednoduchá situace, já jenom slibuji (a slíbili jsme to i jako zastupitelé v programovém prohlášení na roky 2014-2018), že příští jaro  provedeme řez těchto tůjí (snížíme je a zúžíme je…). A skutečně si myslím, že tůje na náš hřbitov patří.
Jo a ten „nepořádek“ mezi pomníky a pod tůjemi nedělají tůje….

Veřejné osvětlení
– klobouk dolů před Vojtěchem Zouharem (starším) – poslední čtyři roky ho jenom chválím – a zaslouženě (kdyby takoví spoluobčané byli všichni – to by bylo). Letos dokončuje rozvaděč a pomalu zapíná různá světla po obci – tak, bychom v noci už nebyli úplně po tmě. Že se někde něco nepodaří – netřeba zoufat. Je to třeba říci – buď na radnici či Vojtěchovi -  a nějaká cesta se určitě najde. Problém máme trochu s LED svítidly – záruční opravy jsou zdlouhavé, nová svítidla nejsou dodána ve slibovaném termínu (týká se to Pazderny a kopce nad hotelem – nová svítidla měla být do 15.října – po urgencích je nový termín 30.11.2017). Osobně si myslím, že jsme v posledním období udělali na úseku veřejného osvětlení velký kus  "viditelné"  práce.  

Spadané listí
-též letitý problém. Slíbil jsem, že provedeme sběr listí – bohužel již více jak tři týdny opravují motor (podotýkám „cizí specialisté“ ) u našeho nakladače (dvakrát motor odvezli, opravili, smontovali a vždy dojel jenom „k hospodě“ – jednou k „Mrázkovi“, jednou ke „stařence“ a tak ho odvezli potřetí). Mnohokrát jsem psal o kompostech – bez úspěchu, škoda , kompostéry (na hřbitově ani u „topolů“ – nevím jak na Marianíně) se nám neosvědčily, no a lidé jsou jenom lidé  (no a když k tomu připočteme Nerudovo Kam s ním?...), tak máme skládky po dědině – anebo listí všude  ( nějak jsem se ztotožnil s názorem, že úplně čisté až sterilní prostředí - to není příroda…). Investovat do 700 lt nádob (hnědých nádob) se mi zdá příliš drahé ( a jsme zase u kompostů) …No  a platit za nakladač 1200 Kč/hod. se mi na listí zdá taky moc. Tak snad už bude náš hon opravený a splním svůj slib ( a listí posbíráme).
Jo, že po listnatých stromech je opadané listí na podzim to je  přeci normální a proto nebudeme kácet lípy, břízy, jasany, ale i ovocné stromy…ono po člověku zůstává ….
A……. nic .

Rozbagrovaná nová cesta v Údolíčku
Když mě volali k „poruše“ vodovodního řádu před domkem Mirka Sedláka – zuřil jsem. Před „asfaltováním“ jsem pracovníky vodáren požádal, aby prošli všechny armatury, šoupata, hydranty v dané lokalitě – abychom nic „nezaasfaltovali“  či aby na trase nezůstaly nefunkční šoupata apod. Vím, za danou poruchu zřejmě člověk nemůže (i když porucha pravděpodobně vznikla hutněním zeminy kolem upravované kanalizační šachty). Vadí mně to, ale…

Stromy po dědině
-poslední dvě „vichřice“ (srpnová a říjnová) napáchali dost škod na soukromém i veřejném majetku. Následně po nich člověk musí vyslechnout a řešit různé dotazy, připomínky náměty (většinou s žádostí o pokácení vzrostlých stromů – tam hrozí pádem lípa, tam se až k zemi ohýbaly tůje, tam se klátí smrk, tam padají větve z topolů  - a tak chtějí kácet, kácet, kácet ). To víte, že z toho nemám radost – navíc se vystavujete těžkému obvinění – pokud se něco stane  (já jsem to říkal (a),ale ….). Nechci ani vědomě  komukoliv způsobit škodu -  natož ještě větší neštěstí. Jsem si vědom i toho, že kolem vesnice máme poměrně dost zeleně (včetně lesa). Přesto všechno si myslím, že stromy ( i lípy – vždyť jsme Lipovec), keře k naší dědině patří (a naši předci měli cit a potřebu je vysadit).

 

hřbitov - pomník padlým.JPG
hřbitov - urnový háj 18052012.JPG
hřbitov 18052012.JPG
hřbitov II 18052012.JPG
hřbitov III 18052012.JPG
hřbitov IV 18052012.JPG
hřbitov V 18052012.JPG

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 5 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 11.11.2017 07:16
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.04

1. Sokol Lipovec seznamuje své příznivce s programem svých družstev, který je tentokrát rozprostřen na celý týden. Ze začátku bude mít napilno sdružené družstvo mladších žáků Lipovec/Ostrov, jež ab...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky