Obec Lipovec

Obsah stránky

Kanalizace a tráva

Kanalizace….a tráva.
Včera jsme měli společné zasedání rady obce a osadního výboru. Hana Švédová přivítala radní a stručně přednesla zprávu o činnosti osadního výboru. Po té mi předala slovo. Dá se říci, že jsme v posledních 3 letech do Marianína  „hodně investovali“ (cca 9mil. Kč) a tak se mi hovořilo dobře. Stál jsem u všech prováděných prací – většinu úprav jsme prováděli a „projektovali“ přímo na místě. Navíc dnes byl uveden do užívání i místní rozhlas – po provedených úpravách lze hlásit z radnice jenom na Marianíně či jenom v Lipovci – případně v obou lokalitách najednou – to jenom na okraj.  Myslím si, že osada dostala „solidní tvář“ a že se nemáme za co stydět…
Pak začala diskuse – a zde bych se chtěl pozastavit a to i v souvislostech se současně prováděnou „obnovou“ kanalizace v lokalitě L 218 – L81 s připomínkami ohledně kanalizace. Provozovatelem kanalizace je prozatím – v Lipovci i Marianíně -  obec. Máme zhotovený pasport kanalizace, máme provozní řád kanalizace, máme schválený kanalizační řád, máme povolení k vypouštění odpadních vod….Minulý týden jsem „vedl doslova válku“ ve výše citované oblasti – padaly vyložené nesmysly typu:  že já musím (tedy obec) do 15m provést domovní přípojky na náklady obce, já (obec) musím … prostě já (obec) musím všechno….
Někdy si připadám jak v „Jiříkově vidění“ a na mysl se mi vrací „za dobrotu na žebrotu“.
Tak jsem hledal – no a z našeho „kanalizačního řádu“ cituji:
Kanalizační přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě. Kanalizační přípojku pořizuje na své náklady vlastník připojené nemovitosti a stává se tak jejím vlastníkem.
No a § 1013 občanského zákoníku říká:
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.

No a to jsem ani nestudoval zákon a vodovodech a kanalizacích...

No a že obecní úřad důsledně nevyžaduje žádost, projekt, povolení, dodržování parametrů „kvality“ vypouštěných vod, ale i žádost a povolení zvláštního užívání místní komunikace, povolení k překopu, dopravní značení….prostě kdyby úřad chtěl -  byla by z toho „administrativní spoušť“. To ale většinu občanů téměř nezajímá - oni jsou přesvědčeni, že obec pro ně nic nedělá a jen jim komplikuje život– ani jim nevadí doslova bezohlednost vůči dalším sousedům, když oni bydlí „na kopečku“a voda do kopečka neteče...

Já vím, majitelka nemovitosti M27 a soused se mohou  cítit „poškozeni“ – v jiných lokalitách se kanalizace provedla (včetně přípojek, lapačů střešních splavenin) a leckde i 2x a přitom si toho dotčení ani „neváží“. Beru i to, že jsem provedení kanalizace slíbil…ale je zajímavý ten útočný styl jednání – něco chci ( a zadarmo) a ….
No a když slyším některé  majitele nemovitostí L218 – L81 je to hodně podobné. Co jsme to za lidi ??

Co Vy na to???

Až trochu směšná mně připadla připomínka, že za rybníčkem je vysoký plevel a že „zamoří“ sousední zahrádky…Do roku 2014 od nepaměti v dané lokalitě byl močál a travní porost, který v podstatě nikdo „nesekl“. Po odbahnění „žumpy“ se terén upravil a na podzim 2015 se tam vysadilo cca 60 ks ovocných stromů – pološvestek. Samozřejmě i trávu mezi nimi posečeme, ale po plochách uvnitř obce, chce to jen trpělivost.

Na závěr chci říct, že i když nejsem rád, že jsou takové připomínky,  je dobré – že jsou. Lidem alespoň není jedno co se kolem nich děje….

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 7 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 28.06.2016 08:00
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 04.03

1. Drůbežárna Prace bude ve čtvrtek 7. 3. v 10:45 hod. prodávat: mladé kuřice a kohouty, roční slepice, krmivo pro drůbež a králíky, vitamínové doplňky a dále pak vykupovat králičí kožky - cena ...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< březen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky