Obec Lipovec

Obsah stránky

Ještě ke spolkům....

Ještě k penězům na spolkovou činnost.

Je zajímavé poslouchat různé názory na výši finančních prostředků, které dáváme na „spolkovou činnost“. Několikrát jsem zdůrazňoval, že záleží  na zvoleném  zastupitelstvu  k jaké „filozofii“ se přikloní…

A tak „razím“  takové zásady :

  • Pozemky prodáváme a kupujeme za 100,- Kč/m2 (kromě „zainvestovaných“ stavebních pozemků – ale i u těch máme zásadu – obec „jede“ na rovinu – tedy bez zisku - za co nakoupí + za co pořídí inženýrské sítě = za to prodá….). Určitě to není „spravedlivé“.
  • Na svoz TKO nedoplácíme jako obec – tedy co zaplatíme firmě RESPONO - to rozpočítáme mezi „lid“ a od toho se vyvíjí výše ročního poplatku….Je tohle spravedlivé??
  • Pronájem tělocvičnu pro děti do 15 let zdarma – ať je to „kterýkoliv spolek“ – Je tohle spravedlivé?
  • Všechny „obecní prostory“ pro nevýdělečnou činnost pronajímáme též zdarma – ale to něco stojí… a je to spravedlivé?
  • Na provoz a údržbu hřbitova jako obec nepřispíváme – náklady rozpočítáme a tak se vyvíjí hřbitovní poplatek“
  • Svoz velkoobjemového odpadu zvlášť neevidujeme – náklady rozpočítáme mezi „platiče“
  • A mohl bych pokračovat – prohrnování sněhu na soukromých pozemcích, hřiště, školní zahrada u MŠ, voda na zelévání…..

Ale chtěl bych se vrátit k částce 350.000,- Kč na podporu „spolkového života“. Samozřejmě tam můžeme dát víc, ale….Ročně máme cca 5 mil. Kč „volných“ finančních prostředků. Každý rok něco nového ale budujeme – loni osm podporovaných bytů  (a máme 47 obecních bytů), „LEDkový“ veřejný osvětlení…ale také „ celý Marianín“, 5.000 m2 nových chodníků ze zámkové dlažby kolem II/378, III/3783 v intravilánu Lipovce atd.atd. – to všechno něco stojí. Chystáme napojení na skupinový vodovod Jedovnice – Ostrov (voda, voda….), chceme řešit stav místních komunikací, chceme novou hasičku, řešíme kořenovou „mokřadní“ čistírnu….  A tak hledáme nějaký kompromis  - a myslím si, že pokud někdo přijde s „rozumnou akcí“ nad rámec obce  a bude chtít „mimořádnou dotaci“  - tak budeme určitě hodně přemýšlet a hledat variantu jak pomoci…. Osobně si myslím, že ta částka 350.000,- Kč je „rozumná“.

A pořád si myslím, že ty stavební akce mají „hlavu, patu“ . A potom rovné chodníky umožňují daleko lepší údržbu (fakt je , že „kartáč“ dnešní  příděl sněhu nevzal- ale bude fréza…) –  a to chceme dosáhnout  i na místních komunikacích – rovný povrch z asfaltobetonu se jinak prohrnuje jak 5cm sněhu na „polní cestě“, kde radlice smete „tvrdý“ prostředek a sněhem vyplní vyježděné koleje – takže vzniká dojem, že ty cesty ani „neprohrnujeme“ … A tak buďme soudní  -  a možná někdy přijděte na zastupitelstvo a něco navrhněte…..

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 7 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 12.01.2017 15:15
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 26.02

1. V úterý 20.2.2024 proběhlo v sokolovně v Lipovci setkání občanů se zástupci projekční firmy PROVOD, tato společnost bude pro naši obec připravovat projekt na novou kanalizaci včetně čistírny odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< březen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky