Obec Lipovec

Obsah stránky

Hotel Zlatá lípa I

 

Ještě se vrátím k předvolební schůzi a větám ing. Ševčíka, dotýkajících se hotelu…..

Hotel Zlatá lípa – jeho minulost, současnost a budoucnost – I.

Objekt hotelu byl vybudován v tzv. „akci Z“ v letech 1974-1981. Od jeho otevření v červnu 1981 do 1.1.1986 byl tento hotel majetkem obce Lipovec. Bylo to velmi složité období, neustále se řešil s odborem MH ONV Blansko  limit pracovních sil, limit mzdových prostředků - to dnes lidé ani naví co to bylo.

Jako „nepotřebný socialistický majetek“ pro obec, byl předán objekt bezplatně  do trvalého užívání Jednotě SD  Boskovice a to k 1.1.1986 - po schválení finančním odborem KNV Brno . (Podotýkám, že k 1.1.1986 jsem nebyl předsedou MNV Lipovec - do funkce jsem nastoupil 1.7.1986).

Po 17.listopadu 1989 postupně Jednota SD Boskovice objekt opouští resp. pronajímá jiným podnikatelským subjektům (EKOTRAKTA …)

Po nabytí platnosti Zák. č.172/1991 Sb. o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí jsme se snažili prostřednictvím právního oddělení Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR (ministrem v té době byl Ing. Stanislav Bělehrádek z Rozseče u Kunštátu) o bezplatné vrácení budovy hotelu do majetku obce. Nenašla se právní cesta k této variantě.

V roce 1993 nám Jednota SD Boskovice vypovídá smlouvu o bezplatném pronájmu prostorů  v hotelu Zlatá lípa, které užívala obec – jednalo se o sál se zázemím, obřadní místnost, knihovnu a „svazáckou“ klubovnu.

Tady „uhnu“ od tématu a napíši několik vět k Jednotě …
Několikrát jsem byl dotazován proč mám tak negativní vztah k „Jednotě“. Proč? Copak si nepamatujete, že „první, čerstvé rohlíky či chleba“ k nám do obchodu Jednoty (jiný tady nebyl) dovezli po 17.00 hod. či dokonce po tehdejší  uzavírací době  tj. po 18.00?? Co to bylo stížností, telefonátů, jednání (ale řidič byl ze Studnic a tak Lipovec zásoboval až po cestě, když jel z práce domů). Co bylo jednání ohledně vybavení provozovny chladničkami, mražáky, modernizace prodejny – všechno k ničemu…( proto obecní obchod, ze vzteku). No a hotel – to byl také zajímavý přístup – smlouva o bezplatném předání nepotřebného socialistického majetku (na základě, které obec předala bezplatně hotel Jednotě -samozřejmě po schválení KNV) – podotýkám z roku 1985,  ta v roce 1993 podle vedení Jednoty (myslím si, že to byl ing. Hanuška) platila. Ale smlouva o bezplatném užívání prostor (ty byly vyčleněny v hotelu pro obec – obřadní místnost, knihovna, svazácká klubovna, sál s přísálím….) – ta byla z roku 1986 -  ta v roce 1993 byla považována za „socialistický přežitek“ – údajně byla ze socialismu a neodpovídala „trhu a tržnímu hospodářství“. Kde byli místní členové Jednoty, kde byl Dohlížecí výbor Jednoty ?? (ono něco podobného bylo o pár let později s družstvem zemědělců – kde byli majitelé pozemků a vloženého majetku – proč dovolili „zánik“ družstva, myslíte si , že u nás někdy družstvo bude ?? – to jsou ty zdárné příklady kolektivního vedení….).

Byl to první krok k uvažovanému budoucímu prodeji hotelu. V této době jsme se snažili o odkoupení této budovy a zřízení domova důchodců (seniorů). Bohužel, státní příspěvky na jedno lůžko (cca 55 000 Kč/rok  - brát s rezervou, má pamětˇ) byly daleko od reálné skutečnosti (cca 80 000 Kč/rok a lůžko – s rezervou….) a pokud by zřizovatelem byla obec, nebylo reálné tento provoz financovat z „obecního rozpočtu“. Jednota Boskovice budovu i s pozemkem v roce 1994 prodala a novým majitelem budovy se stala společnost - ČEWI s.r.o., Brno (údajně za 11 mil. Kč- berte s rezervou).

V kupní smlouvě samozřejmě žádná zmínka o bezplatné nájemní smlouvě,  o prostorách a majetku obce, naše vybavení bylo uzamčeno a jen díky správci, kterým byl pan Karel Kolmačka,  jsme svůj majetek postupně „vyvezli“ – copak si nepamatujete knihovnu na hasičce, žádné svatební obřady ani vítání občánků  až do roku 1999, vyhrožování, že na poštu budeme chodit do Kotvrdovic či Ostrova (jenom na vysvětlenou - na hotelu byla i pošta a když dostala výpověď chtěla po obci náhradní prostory, jinak z Lipovce odejde…). To máme tak krátkou paměť ?? Toto všechno způsobilo, že mně při slově Jednota ještě nedávno vyskakovala na těle „husí kůže“.

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 7 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Tomáš Marný
(IP: 194.8.253.156)
01.02.2019 | 22:00
Tento obhajovací elaborát má jednu zásadní vadu. Napsalo se A ale pozapomnělo se napsat i B.
Odkaz: http://
Datum a čas: 01.02.2019 13:34
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 26.02

1. V úterý 20.2.2024 proběhlo v sokolovně v Lipovci setkání občanů se zástupci projekční firmy PROVOD, tato společnost bude pro naši obec připravovat projekt na novou kanalizaci včetně čistírny odp...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< březen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky