Obec Lipovec

Obsah stránky

Co to tam je II ....

Dnes -11.5.2016 -  jsme dokončili výsadbu keřů v Marianíně. Možná trochu pozdě, ale všechno to byly kontejnerované rostliny (bohužel některé až týden uskladněné v chodbě na radnici). Rostliny jsme sázeli do zahradního substrátu (jinak "těžká zemina") a zalili je. Snad porostou. Jak jsem včera slíbil - dokončuji seznam rostlin s popisem z internetu.


Tavolník krásný

Tento časně kvetoucí  opadavý keř z velké "rodiny" tavolníků prospívá jak na slunném místě, tak v polostínu. Na slunném místě však lépe kvete. Široce vzpřímenému keři vyhovuje běžná zahradní zem, ne příliš suchá ani příliš zamokřená, se slabě kyselou až slabě alkalickou reakcí. Nově vysazené rostliny je dobré podpořit zálivkou. Případné hnojení (běžné plnohodnotné hnojivo) není až tak nutné jako je tomu třeba u jiných rostlin. Keř dorůstá slabě přes 2 metry výšky, přesto je občas pěstován ve stříhaných živých plotech, kde je jeho výška a šířka omezována na požadovaný rozměr. Dokáže kvést i jako stříhaný živý plot, pakliže se střih dělá ihned po odkvětu. Nutno však říci, že je velice působivý jako volně rostoucí  v nestříhaných živých plotech, kde oblouky jeho větví, hustě obalenými chocholičnatými květenstvími, působí dojmem jakoby "tryskajících proudů". Do živého plotu se sází na vzdálenost 40 až 50 cm. U nestříhaných plotů se může vysadit i na větší vzdálenost (60-70cm). Velice efektní je i jako solitera. V neposlední řadě je nutné zmínit i jeho podzimní oranžovo -  červené zabarvení listů.

Bergenie "Winterglut"

 Bergénie patří do čeledi lomikamenovitých, což naznačuje, že ve volné přírodě se vyskytuje v horských oblastech. Původní vlastí těchto rostlin, jež dokáží přežít i v extrémních podmínkách Sibiře, je východní Asie. 
Taková průprava činí bergénie, které nejsou v našich zahradách žádnou novinkou, pro podnebné podmínky České republiky naprosto ideální. Jsou mrazuvzdorné, ale stejně dobře odolávají i palčivým slunečním paprskům. 
Jako okrasné rostliny se bergénie pěstují už od poloviny osmnáctého století
Atraktivní po celý rok 
Bergénie na sebe strhne pozornost v kterémkoliv ročním období, ale zvlášť na jaře, kdy se ozdobí bílými, růžovými nebo červenavými zvonkovitými květy, sestavenými v dlouhých vijanech, vyrůstajících mezi listy. 
Všechny druhy jsou celoročně ozdobné nápadně velkými, nejčastěji okrouhlými nebo vejčitými kožovitými listy s výrazným žebrováním. Celokrajné listy se silným stonkem mohou být na obvodu zvlněné či zubaté. 

Zákula japonská 'Pleniflora'

Hustý rozložitý keř s jemnými leskle zelenými větvičkami. Menší listy vejčitého tvaru jsou ostře pilovité. Žluté pětičetné květy se objevují koncem jara. Plodem je nenápadná tobolka.
Dřevina pocházející z Číny u nás roste od nížin do středních poloh. Není náročná, ale upřednostňuje kvalitnější propustné půdy. Je světlomilná a poměrně dobře snáší sucho. V tuhých zimách může namrzat. Lépe se jí daří na alespoň částečně chráněných stanovištích.
Zákula má tendenci vytvářet přehoustlé keře, kterým svědčí občasný důkladnější průklest, kdy se odstraní většina slabých větviček. Ideální je provádět řez hned po odkvětu. Lze ji množit stonkovými řízky nebo odkopnutím odnože. Výborně snáší tvarování a může být udržována v požadovaném tvaru proti zdi.


Kdoulovec nádherný 'Pink Lady'
Kdoulovec nádherný 'Jet Trail'

Rod kdoulovec zastupuje opadavé trnité rozkladité vytrvalé keře s podlouhle vejčitými, na okrajích pilovitými nebo vroubkovanými, na povrchu lesklými listy, jež jsou na větvi uspořádané střídavě. Má velké palisty.
Všechny druhy, kultivary a variety jsou dřeviny slunných a teplých stanovišť. Vyžadují propustné střední půdy a dobře snášejí sucho. Kdoulovce kvetou v období mezi březnem a dubnem, přičemž hlavní doba květu je v dubnu. Kdoulovec kvete bílými, růžovými, oranžovými, červenými či tmavě červenými květy. Na podzim plodí tvrdé žluté malvice podobné jablku či kdoulím, které jsou po povaření jedlé. Plody zároveň silně voní.
Pro stanovištní odolnost jsou kdoulovce často vysazovány na veřejná prostranství, do značně znečištěných oblastí. Při plném vzrůstu dosahuje 1,5 m. Kvete velkými jednoduchými květy, které podle kultivarů můžou mít červenou, růžovou, oranžovou nebo bílou barvu.  Keř dosahuje výšky jednoho metru. Kvete růžovo - červenými květy, které shlukuje do malých květenství pouze na květonosných větévkách. Kultivar 'Jet Trail' na rozdíl od něj kvete po celé délce letorostu.
Kdoulovec je nenáročný keř, upřednostňuje vápnitou půdu, může být kamenitější, ale dobře propustná. Vyžaduje chráněná místa. Všem druhům naše klimatické podmínky vyhovují, pokud namrznou, velmi dobře znovu obrostou. Kdoulovce rostou poměrně pomalu, chorobami ani škůdci netrpí. Kvetou na postraních větvičkách, jež vyrůstají ze starších větví. Je- li nutné je tvarovat sestřihneme výhony na vhodné rozvětvení, ale řezem se připravujeme o kvetení. Po zasazení ale rostlinu jen s jedním letorostem zastřihneme, aby se keř rozvětvil. Prořezat lze i staré a zahušťující dřevo, nejlépe po odkvětu. Keře z kontejnerů vysazujeme po celý rok, prostokořenné na jaře. Řádně je zaléváme, přihnojujeme a na zimu zakryjeme chvojím.

Philadelphus  - nepravý jasmín
  velikost: 1 - 1,5 m, šířka do 1 m
  doba květu: červen,červenec
Barva květu: bílá
Nepravý jasmín - Středně vzrůstný keř dorůstající kolem 1,5 m. Bílé plné květy mají 6 cm v průměru a krásně voní. Relativně nenáročný na pěstování. Vyžaduje plné slunce nebo polostín.
Mrazuvzdornost: -26°C


Perovskie – „ruská šalvěj“

Perovskie není náročná na pěstování. Vyhovuje jí téměř jakákoliv, přednostně chudší půda, která musí být dobře odvodněná, aby kořeny ve vlhkých zimách neshnily. Po dobrém zakořenění výborně zvládá i sucho. Plně mrazuvzdorná do -30°C.
Běžná výška x šířka: 0.6-1m x 0.5-0.8m
Kategorie-list: listnatý opadavý
Vzrůst: střední keř
Barva listů: modrostříbrná
Termín kvetení: VII - IX
Nároky na oslunění: slunce
Kategorie-květ: nápadné květy
Barva květů: fialová
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, květy v létě

 

Ribes sanguineum 'King Edward VII.' (meruzalka krvavá)

Rostlina pochází z čeledi Grossulariaceae – meruzalkovité a rodu Ribes. Dorůstá do výšky 1-2 m. Tento opadavý keř roste vzpřímeně a má zelené aromatické 3laločné listy, které se na podzim vybarvují v odstínech žluté, oranžové a červené. Drobné sytě růžové až červené květy jsou uspořádány do převislých hroznů a rozkvétají od dubna do května. Plody jsou modročerné ojíněné bobule, které jsou jedlé, ale ne moc chutné.
Ošetření řezem je nejlépe provádět po odkvětu, což podpoří bohatší tvorbu letorostů a následně kvetení v příštím roce.
Rostlina preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnými, středně úrodnými a středně vlhkými půdami. Rostliny jsou mrazuvzdorné. Hodí se do parků i zahrad přírodního stylu, do skupinových výsadeb či volně rostoucích živých plotů.


Tolik popis jednotlivých keřů. Na závěr – snad ať rostou…..pro krásu.

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 9 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 11.05.2016 15:51
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 19.02

1. Sdělujeme občanům, že ve středu 21.2.2024 bude mít Marie Kopřivová úřední hodiny na Obecním úřadě v Lipovci pouze do 12:00 hodin. 2. Drůbežárna Prace bude ve středu 21. 2. v 10:45 hod. před ob...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< únor 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky