Obec Lipovec

Obsah stránky

Blíží se pololetí II

Vodní hospodářství

Vodovod
- v tomto období musíme zajistit dostatek „vhodné“ pitné vody v obci. V návaznosti na havarijní stav současného výtlačného řádu z Holštejna, kvality vody a způsobu chlorování, předpokládáme napojení „našeho vodovodu“ na skupinový vodovod Jedovnice – viz projekt pro územní rozhodnutí. Bude to druhá velká investice (cca 9 mil. Kč) a zásah do místních komunikací v lokalitě „pod kostelem“.

Kanalizace 
- předpokládáme běžnou údržbu či drobné rozšíření v lokalitách, kde kanalizace dosud chybí („Pazderna“, ke Čtvrtníčkovým…);
- počítáme s dokončením odkanalizování osady Marianín;
- provedeme odkanalizování místních komunikací (Zouhar 9, Zouhar 99, Pernica 70, Kajtár 372, Burýšek 174, Arner 166, Bezděk 204).
ČOV
- v období 2014-2018 o realizaci neuvažujeme.
- zpracujeme analýzu výhodnosti různých způsobů čištění odpadních vod v naší obci, její výsledky předložíme k diskusi obyvatelům Lipovce a na základě této diskuse zahájíme přípravu na realizaci akce v příštím volebním období

Hodnocení oblasti vodního hospodářství:
Tak jak jsem byl v roce 2014 nadšen probíhajícími pracemi na obrubnících, chodnících a protlacích (v chodníku v lokalitě křižovatka Holštejn-Rozstání- Senetářov měla vést část vodovodního řádu), došlo k „těžkému vystřízlivění“. Celá příprava akce resp. zpracování prováděcí dokumentace pro územní rozhodnutí ztroskotala či zpozdila na několika lidech – Antonín Škvařil, ing.Molnár, Petr Mrázek a ing. Tomáš Zouhar: V podstatě 3 roky se řeší jejich podmínky (které nebyli „někteří“ schopni dlouho „definovat“). Antonín Škvařil – tam se úplně změnila trasa vodovodu – nově jde obecní cestou od „Plaváčka“ kolem Šenkýřových až na obecní cestu mezi Molnárovými10 a Zouharovými 9 až k vodojemu (ovšem cesta je ve skutečnosti jinde než je evidována v mapách, její obnovení, uznání hranic …a vypořádání pozemků i pod vodojemem – to byla kalvárie), Molnárovi nesouhlasili s elektropřípojkou ze sloupu na svém pozemku (který byl obecní a paradoxně jsme jej „před chvílí“ prodali – ovšem bez věcného břemene – možná „za dobrotu na žebrotu), nesouhlasili ani s náhradním řešením z dalšího sloupu v travnatém povrchu jejich zahrady (což z počátku připouštěli) – takže připojení je až ze sloupu mezi Ševčíkovými 12 a Kolmačkovými 13 .Petr Mrázek je majitelem sousedních „lesních parcel“ – původně chtěl příjezdovou cestu na své parcely – ta se zapracovala do projektu – přesto dál nesouhlasí se zdůvodněním, kdyby stromům prorostly kořeny do hloubky 1,5m a poškodily vodovodní potrubí , že by musel škodu hradit !? Nechápu…Ing. Tomáš Zouhar uvedl, že přípojkou vody pro hřbitov by si znehodnotil svůj pozemek ( jedná se o současnou cestu vedle kostela), a co se týká vodovodu – výtlačného řádu dlouho nevěděl, co si dát za podmínky ( vypořádání pozemků pod vodojemem za bývalým areálem JZD atd. , takže z května 2014 se zdá reálný duben 2017 – ale kdo ví…). Nutno dodat, že od dubna 2016 je podepsána smlouva o smlouvě budoucí. Mezitím jsme promeškali několik termínů pro dotace na akci, projekt zastihla digitalizace pozemků a tedy nové předělání dokumentace – takže desítky tisíc navíc. Problém dostatku pitné vody se stává pro naši obec „kardinální“ – v době sucha nestačí současné zdroje, navíc se poměrně hodně staví nové rodinné domky. Měl by to být problém celého zastupitelstva – někdy bohužel i radní takto neuvažují. Tolik k vodě.
Kladně lze hodnotit dokončení kanalizace na Marianíně. Provedli jsme i záchytné rošty u Burýškových 174 a Kolmačkových 24 v dolní části obce samozřejmě včetně napojení na kanalizaci. Svým způsobem překvapením pro mne byl můj  návrat z dovolené a přípis městského úřadu. Údajně 2-3 lidí z Lipovce si stěžovali na provádění kanalizace a veřejného osvětlení v lokalitě Čtvrtníčkovi – Bezděk - Kuncovi…..Pravdou je, že jsme v této lokalitě obnovili starou kanalizaci, kterou jsme navíc prodloužili k nově vybudovaným záchytným roštům (které jsou u garáže Mikulášek, místní komunikace Bezděk 204 – Nedopilová 81 a u chalupy Husových 181) Velký spád terénu, vyústění všech dešťových svodů z přilehlých nemovitostí na terén – to vše způsobuje problémy s povrchem místní komunikace v dané lokalitě….
No a co se týká veřejného osvětlení – škoda mluvit. Do veřejného osvětlení jsem se pustil bez projektu, a to po zkušenostech s VO v nové zástavbě naproti bývalému areálu JZD – stejné délka komunikace, stejná svítidla, ale v jedné řadě 10 svítidel, v druhé 6 – projektant mně sdělil, že je to dle významu komunikace, a že si mám dávat pozor na „zebru“ – o LED svítidlech jsem již vícekrát psal. 
Co k tomu dodat: faktem je, že dotyčný stěžovatel má celou řadu „svých“ problémů – na „černo“ garáže (i na obecních pozemcích – ale pronajatých), pilu s el. přípojkou (mimochodem přes obecní pozemek, bez povolení, bez revize…), na pozemku odstaveny v rozporu se vším dva automobilové vraky, no a co dělal s dešťovými svody ze své nemovitosti, to je až „sranda“ (a že až bezohledně zásobuje dešťovou vodou sousedy pod ním – to mu vůbec nevadí….). Vrcholem všeho je občasná privatizace lesního porostu. Nevím, nevím. Faktem je že dodatečně provedená dokumentace skutečného provedení akce nás přijde na cca 110 tis. Kč , což je cca 94m třímetrové komunikace s živičným povrchem tl. 6cm (já jsem slíbil, že pokud zaústí v dané lokalitě dešťové svody, že tu komunikaci „vyasfaltujeme“ – teď už to neslibuji, za to naši nástupci budou mít dokonalý přehled, kudy vede kabel nn, zemnící páska či trubka z PVC). Jednu dobu jsem uvažoval, že se pokusím finance získat – třeba přes Zák.128/200 Sb. (vraky, pronájem…) apod. Pak jsem si řekl, že nebudu “jitřit“ vzniklou situaci, že dám nějaký čas a potom…..

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 1 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 31.08.2016 05:28
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 15.05

1. Zveme občany na 14.zasedání Zastupitelstva obce Lipovec, které se koná v úterý 21.5.2024 od 18:00 hodin ve spolkové místnosti Domu služeb v Lipovci. Podrobný program jednání je zveřejněn na fyzi...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< květen 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Patička stránky