Obec Lipovec

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Vyhledávání

Oddíl postranní lišty

Náhodná fotka
Obec Lipovec a okolí

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Odkazy
Portál krizového řízení

Oddíl postranní lišty

Translate / přeložit

Obsah stránky

Vánoční strom

Včera jsme rozsvěcovali náš „obecní vánoční strom“. V sobotu odpoledne jsem si – k této události - připravoval „několik vět“.  A tak jsem postupně prohlížel podobné své příspěvky dotýkající se adventu či vánoc -  mám je uschovány od roku 2002. Během tvorby na mě padla taková melancholie – zřejmě (dle některých  kecy, o které nikdo nestojí) mě čeká můj poslední vánoční příspěvek….

No a na konci programu jsem děkoval učitelkám, žákům naší základní školy za velmi pěkný program. A přitom jsem se zachoval jako „prvňák“. Pozapomněl jsem poděkovat všem, co napekli vánoční cukroví, pozapomněl jsem poděkovat kuchařkám školní jídelny za „svařák“, hasičům za dokonalý servis uzenin a zajištění dopravy na státní silnici, dvornímu elektrikáři Vojtěchovi za velmi pěkný vánoční strom, Marušce za lístky, prskavky a další materiální zabezpečení, Vápeníčku (Jarušce) za organizaci (dopravu cukroví, svařáku ….),  no a především svým blízkým za to, že jsou ke mně tak ohleduplní ( já se totiž nedokážu ani po těch desetiletích zbavit určité trémy a někdy jsem….).

A tak se všem bezejmenným pomocníkům ještě jednou omlouvám a dodatečně děkuji, děkuji všem.

A co jsem říkal u vánočního stromku:

Vážení přátelé,

Stalo se pěknou tradicí – rozsvěcování obecního vánočního stromku. No a ten náš dnes  rozsvěcujeme na první adventní neděli. O adventu se říká, že je to doba zklidnění, rozjímání, sebezpytování a očekávání.
Měl jsem možnost celá desetiletí ovlivňovat život v obci. Prošel jsem celou řadou událostí, leckdy nelehkých. Na základě těchto dlouholetých zkušeností si myslím , že nás především spojuje to, že všichni jsme lidské bytosti, lidské bytosti toužící po štěstí. Všichni toužíme, aby náš život byl krásný a naplněný. Všichni toužíme být dobří. Často se nám to daří. Někdy se nám však okolnosti našeho života tak nešťastně poskládají, že dovedeme ubližovat – a často o tom ani nevíme.

Většina lidí žije úplně stejně, ať už je advent nebo není… Pro většinu lidí je období adventu naopak jedním z nejhektičtějších v roce. A tak nikdo z nás není zvědavý na nějaké další požadavky, natož moralizování.
Přesto, snad jen na přemýšlení -  pro období adventu a vánoc si můžeme zvolit tři klíčová slova: očekávání, obdarování a vzpomínání.

Očekávání.
V naší civilizované společnosti, která zejména ve sféře obstarávání a potřeby nabízí všechno a hned, je delší očekávání jaksi mimo hru. Je možné, že to také souvisí s naším způsobem životem, stále více odtrženým od přírody. V přírodě přichází všechno svým časem, musíme čekat, až se  Slunce začne vracet, až sníh roztaje, až stromy rozkvetou, až ovoce dozraje, ale nemůžeme si to poručit teď a hned – myslím si, že o tom něco vím.
Jenže mnohé si v našem prostředí můžeme dopřát bez čekání na čas zralosti, můžeme si pořídit, koupit vše hned: jahody, hrozny, švestky, cokoliv- kdykoliv – tedy pokud máme dost peněz. A přijdeme tak o očekávání – a pořád nevím - jestli je to pro dnešního člověka to nejlepší.  
Očekávání bývá spojeno nejvíce s dárky a dětmi. Děti očekávají dárky a my zas jejich radost nad nimi. Oboje se děje. Oboje je také občas obráceno ve zklamání. Nedostavilo se naplnění očekávání na jedné či na druhé straně. Dodejme: Jako v životě i v jiných věcech. Ale tam, kde byl dárek vybírán s láskou, kde „pod obdarováním“ je jako nosná vrstva vztah lásky, dobroty - tam to neruší ani zklamání. Tam zůstává to nejdůležitější – nádherný vztah.
A ještě něco k dětem …Ano, právě děti nejlépe vědí, co je to duch Vánoc, i když by nejspíš nevěděly, o čem je řeč, kdyby se jich někdo zeptal. Je to spousta emocí, očekávání, dychtivost, radost, smutek… vše naplno prožívané. Nikdy lhostejnost, omrzelost, nuda. V jejich světě není nedostatek času a peněz, netrápí se nad výběrem dárků
a už vůbec ne nad úklidem!

Obdarování.
S určitou nadsázkou můžeme říci, že žijeme ve světě, který je sice bohatý (a my také!), ale který nám nic nedaruje. Kde je třeba tvrdě pracovat, jít za svým a to, na čem člověku záleží, získat. Je to zvláštní existence, sice bohatá na vlastněné věci a na zážitky, ale mnohdy chudá na očekávání a radost z daru. Snad také proto se mnozí tak snažíme o Vánocích opatřit dárky, darovat něco, přijmout dar.
Skutečné obdarování není „něco za něco“, ale „něco za nic“, z lásky a dobroty. Byť můžeme mít řadu kladných motivů uznání a vděčnosti, které potřebu obdarování připomínají. A obdarovat v pravém smyslu znamená, že dávám ze svého, že když něco dám, budu mít také něčeho o něco méně. A že mne to nemrzí. Obdarování nemá být „kupování si něčí přízně“ neboli kalkulování s nějakým vlastním ziskem. Pokud se v tomto všem jaksi cvičíme aspoň jednou za rok, o Vánocích, není to marné.
Několik let zpátky jsem dostal na vánoce nádherný e-mail, který jsem si schoval, dovolím si ho trochu přizpůsobit : Milý Ježíšku, nechci mnoho pod stromeček, chci jen, aby člověk, který to teď čte, byl šťastný. O Vánocích jenom posloucháš, co lidé chtějí a co už koupili. A co chci já…
Já chci, aby si lidé nemuseli dělat starosti s bydlením, jídlem a teplem, aby byli spokojení, aby měli práci. Chci pro všechny lidi přátelství, lásku a zdraví – i o tom něco vím.

Vzpomínání.
Ve vzpomínkách si udělejme občas úklid. Vymeťme zbytečné, spalme chmurné, oprašme příjemné a vyleštěme radostné zážitky své minulosti.
Nejen o Vánocích je vzpomínání v některých ohledech potěšení, v něčem bolest. A Vánoce jsou povětšinou velkým podnětem ke vzpomínání. Vzpomínky nás starších lidi většinou potěšují. Jsou velkým bohatstvím, pokud je člověk nevyužívá jen ke stížnostem, „jak je to teď všechno špatné“.  Vzpomínky v jakémkoliv věku mohou člověku připomenout, že i v obtížných situacích nebo údobích se stalo ledacos dobrého, že zkrátka v životě se střídají zcela nepravidelně, ale vytrvale záležitosti a prožitky šťastné, méně šťastné i nešťastné. Nic z toho není natrvalo, byť v nás touha po trvalém štěstí je stále přítomna.

O adventu se říká, že je to doba zklidnění, rozjímání, sebezpytování a očekávání – to jsem řekl hned na úvod.

Říká se ale také, že o Vánocích se otvírají lidská srdce. Ano, asi tomu tak je - co to však znamená? Vánoční čas je doba, kdy si dospělí vzájemně projevují více lásky, kdy ji více dávají najevo a nestydí se za ni. Je to také velká příležitost k odpuštění a k usmíření všude tam, kde došlo k nedorozumění a k hořkostem. Víme, že není prospěšné, když nad naším hněvem „zapadá slunce“. To platí sice obecně a každodenně, ale o Vánocích to má svůj zvláštní význam. Važme si svých blízkých, važme si sousedů, kamarádů….
Je krásné, mít vedle sebe někoho, kdo nám rozumí a kdo nás má rád, někoho , kdo s námi prožívá velkou anabázi  od mládí do šedin, někoho, kdo se s námi modlí bolestný  a radostný růženec života. A tak si vzájemně ze srdce přejme hodně zdraví, hodně lásky, bezva přátele, víc uznání, víc odvahy hodně věci změnit a umění být nad věcí a žít s radostí za všech okolností, jak jen to půjde.

Vánoční stromečku – sviť nám na dobré a správné cesty……

 

Diskuse

Jméno
Kontrola
+ 6 = 10
Text komentáře (Není povoleno použití HTML tagů ani žádný druh reklamy)

Výpis komentářů

Datum a čas: 04.12.2017 05:51
Napsal: Obec Lipovec
Kategorie: Ostatní

Obsah postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Hlášení rozhlasu
Hlášení ze dne 26.11

1. Sdělujeme občanům, že tento týden od pátku odpoledne do soboty do večera nebude průjezdná komunikace vedoucí od Černé skály po Sloukovi. 2. Zveme občany na mimořádné 28.zasedání Zastupitelstva...

Přečíst celé hlášení >

Oddíl postranní lišty

Kalendář akcí
<< listopad 2021 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Oddíl postranní lišty

Oddíl postranní lišty

Akce v okolí

Oddíl postranní lišty

Pro slabozraké

Patička stránky